Search
Asset 2

سفر جو بایدن به تل‌آویو همزمان با درخواست جمهوری اسلامی برای تحریم نفتی اسرائیل 

سفر جو بایدن به اسرائیل
دیدار بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در تل آویو در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳. (Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ظهر امروز در حالی وارد تل‌آویو شد که پس از وقوع انفجار در محوطه بیمارستانی در غزه، تنش‌ها در منطقه افزایش یافته و جمهوری اسلامی نیز خواستار تحریم نفتی اسرائیل از سوی کشورهای مسلمان شد. 

جو بایدن در جریان دیدار امروز خود با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ضمن اشاره به انفجار در بیمارستان غزه گفت: «بر اساس آنچه من دیدم، به نظر می‌رسد که این کار توسط تیم دیگری انجام شده است، نه شما» او اما ادامه داد که «افراد زیادی آنجا بودند» که مطمئن نبودند چه چیزی باعث این انفجار شده است. 

وزارت بهداشت غزه که زیر نظر حماس اداره می‌شود گفت که حمله هوایی اسرائیل باعث ویرانی این بیمارستان شده است اما ارتش اسرائیل دست داشتن در این حمله را رد کرده و شلیک خطای موشک از سوی گروه جهاد اسلامی فلسطین را عامل این انفجار اعلام کرد. 

جو بایدن در این دیدار کشتار غیرنظامیان اسرائیلی در حمله غافلگیرانه حماس در ۷ اکتبر را «قتل عام» توصیف کرد و آن را از اقدامات داعش بدتر خواند. 

او گفت که حماس «جنایتی بدی مرتکب شد که داعش را تا حدودی منطقی‌تر نشان می‌دهد 

در این دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز گفت حماس «باید پاسخگوی همه تلفات غیرنظامیان از جمله تلفات در بیمارستان غزه باشد 

نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد که ما هزینه این جنایت جنگی وحشتناک را دیروز دیدیم که موشک پرتاب شده توسط تروریست‌های فلسطینی به اشتباه شلیک شد و در بیمارستان فلسطین فرود آمد. 

به گفته او «تمام جهان به حق خشمگین شد، اما این خشم نباید متوجه اسرائیل باشد، بلکه باید متوجه تروریست‌ها شود. همان‌طور که ما در این جنگ پیش می‌رویم، اسرائیل هر کاری می‌تواند انجام می‌دهد تا غیرنظامیان را از آسیب دور نگه دارد.» 

رئیس جمهور ایالات متحده همچنین در کابینه جنگ اسرائیل شرکت کرد و گفت: ایالات متحده به حمایت از اسرائیل ادامه خواهد داد. 

جو بایدن در جمع اعضا کابینه جنگ اسرائیل در تل‌آویو تعهد آمریکا به حمایت از اسرائیل را اعلام کرد و گفت: «در حالی که شما برای دفاع از مردم خود تلاش می‌کنید، ما به حمایت از اسرائیل ادامه خواهیم داد.» 

بایدن به نتانیاهو و اعضای کابینه جنگ گفت: «ما به همکاری با شما و شرکای خود در سراسر منطقه ادامه خواهیم داد تا از تراژدی بیشتر برای غیرنظامیان بی‌گناه جلوگیری کنیم 

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پس از انفجار در بیمارستانی در نوار غزه، از کشورهای مسلمان خواست سفیران اسرائیل را از کشورهای خود اخراج و تحریم نفتی اسرائیل را آغاز کنند. 

این نخستین‌بار است که موضوع تحریم نفتی اسرائیل پس از حمله روز شنبه ۷ اکتبر به اسرائیل مطرح شده است. 

امیرعبداللهیان در ویدئویی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، گفت: «انتظار داریم کشورهای اسلامی که با رژیم صهیونیستی روابط دیپلماتیک دارند، فوراً روابط خود را قطع کرده و سفیر اسرائیل را از کشورشان اخراج کنند.» 

او همچنین این موضوع را مطرح کرد که «صادرات نفت به کشور اسرائیل و هر پروژه‌ای که بین هر کشور اسلامی و اسرائیل وجود دارد فوراً متوقف شود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی