Search
Asset 2

اردن یک مرکز تولید مواد مخدر حزب الله لبنان در سوریه را بمباران کرد

حمله جنگنده‌های اردنی به مرکز تولید مواد مخدر حزب‌الله لبنان در جنوب سوریه
خلبانان جنگنده F-16 Fighting Falcon نیروی هوایی سلطنتی اردن در 19 اکتبر 2009 در کنار یک هواپیمای KC-135 Stratotanker نیروی هوایی ایالات متحده پرواز می کنند. (Wikimedia)

جنگنده‌های اردنی روز گذشته در یک عملیات بی سابقه، یک تصفیه‌خانه در شهر «خراب‌ الشحم» در جنوب سوریه را که به مرکز تولید مواد مخدر تبدیل شده بود و زیر نظر حزبالله لبنان اداره می‌شد، بمباران کردند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، عوامل حزب‌الله لبنان در این مرکز قرص روانگردان کاپتاگون تولید می‌کردند. اثر اولیه مصرف کاپتاگون نوعی سرخوشی است اما مانند مواد مخدر دیگر بعداً لطمه‌های جدی به‌سلامت وارد می‌کند. 

همچنین همزمان با این حمله، جنگنده‌های اردنی در حمله دیگری به روستای شعب، در استان سویدا در نزدیکی مرز اردن و سوریه، «مرعی الرمثان»، یکی از مشهورترین قاچاقچیان مواد مخدر سوریه که با حزب‌الله لبنان ارتباط نزدیکی دارد، هدف قرار گرفت و کشته شد. 

ریان معروف، پژوهشگر سوری که در مورد قاچاق مواد مخدر از این کشور تحقیق می‌کند، با استناد به سخنان منابع محلی خود به خبرگزاری رویترز گفت:  «به نظر می‌رسد تأسیسات غیرفعال در شهر «خراب الشحم» محلی بوده که عوامل حزب‌الله لبنان به قاچاقچیان پول پرداخت می‌کرده‌اند 

این حمله در حالی صورت گرفت که جمعه گذشته وزیر امور خارجۀ اردن، ایمن الصفدی، در گفتگو با «سی‌ان‌ان» هشدار داده بود که اگر رژیم بشار اسد به تعهداتش عمل نکند و جلوی قاچاق مواد مخدر به کشورهای منطقه به ویژه به اردن را نگیرد، این کشور در خاک سوریه دست به عملیات نظامی خواهد زد. 

 ایمن الصفدی همچنین گفته بود که اردن تهدید قاچاق مواد مخدر را دست‌کم نمی‌گیرد و اگر شاهد تدابیر مؤثر برای کاهش این تهدید نباشد، هر چه ضروری است برای مقابله با آن انجام خواهد داد، از جمله از طریق اقدام نظامی در خاک سوریه. 

منابع امنیتی در اردن و سایر کشورهای منطقه می‌گویند که مرعی الرمثان یکی از بزرگ‌ترین قاچاقچیان مواد مخدر در جنوب سوریه بوده و صدها نفر از افراد قبایل ساکن این منطقه را به گروه شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی جذب کرده است که در مناطق جنوبی سوریه نفوذ قابل توجهی دارند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در سال‌های اخیر دادگاه‌های اردن در چند محاکمه غیابی، مرعی الرمثان را به اتهام قاچاق مواد مخدر به مجازات مرگ محکوم کرده بودند. 

ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن، ضمن تایید حمله هوایی ارتش کشورش در جنوب سوریه که به کشته شدن معروف‌ترین قاچاقچی مواد مخدر، منجر شد، تأکید کرد که کشورش برای حفظ امنیت خود از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد. 

گفتنی است که ارتش اردن سال‌هاست در زمینه جلوگیری از قاچاق سلاح و مواد مخدر از خاک سوریه فعالیت می‌کند، به ویژه پس از این‌که سوریه به سکوی قاچاق مواد مخدر به ویژه کاپتاگون توسط شبه‌نظامیان تبدیل شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی