Search
Asset 2

دونالد ترامپ در تمام موارد اتهامی مجرم شناخته شد؛ ترامپ: ننگ‌آور و متقلبانه است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری، در کنار وکیلش تاد بلانش، در جریان محاکمه جنایی خود در دادگاه جنایی منهتن در شهر نیویورک در ۲۱ مه ۲۰۲۴ با مطبوعات صحبت می‌کند. (Michael M. Santiago/Pool/AFP via Getty Images)
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری، در کنار وکیلش تاد بلانش، در جریان محاکمه جنایی خود در دادگاه جنایی منهتن در شهر نیویورک در ۲۱ مه ۲۰۲۴ با مطبوعات صحبت می‌کند. (Michael M. Santiago/Pool/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌‏جمهور سابق آمریکا پس از اینکه هیات منصفه در منهتن نیویورک او را به دلیل جعل سوابق تجاری مجرم شناخت، پاسخ داد و گفت که این «ننگ‌‏آور» و «متقلبانه» است.

رئیس جمهور سابق پس از خروج از دادگاه به خبرنگاران گفت که این امر ظاهراً به دستور کاخ سفید انجام شده است.

او با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چند ماه آینده گفت که «حکم واقعی پنجم نوامبر از سوی مردم ارائه خواهد شد» و افزود که این امر از روز اول تقلبی بود.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا به خبرنگاران گفت که کار اشتباهی انجام نداده است و بی‌‏گناه است. او افزود: «به مبارزه ادامه خواهیم داد. تا آخر می‌‏جنگیم و پیروز می‌‏شویم.»

پرزیدنت ترامپ افزود: «اشکال ندارد، من برای کشورمان مبارزه می‌‏کنم… برای قانون اساسی‌‏‌‏مان می‌‏جنگم.»

یکی از وکلای ترامپ روز پنجشنبه به سی‌ان‌ان گفت که تیم حقوقی درخواست تجدید نظر ارائه خواهد کرد و پرونده را در اختیار دادگاه تجدیدنظر نیویورک قرار خواهد داد.

قاضی خوان مرچان، تاریخ صدور حکم را برای ۱۱ ژوئیه تعیین کرد؛ این تاریخ چهار روز قبل از کنوانسیون ملی جمهوری خواهان است که در آن رئیس‌‏جمهور سابق آمریکا قرار است به طور رسمی به عنوان نامزد حزب جمهوری‌‏خواه معرفی شود. دونالد ترامپ با اینکه مجرم شناخته شده است؛ اما از نامزدی برای ریاست‌‏جمهوری منع نشده است.

پس از صدور حکم، تاد بلانچ، وکیل دونالد ترامپ، از قاضی مرچان خواسته بود تا این حکم را نپذیرد و استدلال کرد که این حکم به شهادت غیرقابل اعتماد شاهد اصلی پرونده، مایکل کوهن که وکیل سابق دونالد ترامپ است، استناد می‌‏کند. قاضی مرچان سریعا این درخواست را رد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ۳۴ مورد جعل سوابق تجاری مجرم شناخته شده است. هیئت منصفه ۱۲ نفره به اتفاق آرا، رای خود را پنج‌‏شنبه ۳۰ مه پس از کمتر از دو روز بررسی، ارائه کرد. با این نتیجه دونالد ترامپ اولین رئیس‌‏جمهور آمریکا می‌‏شود که در دادگاهی کیفری مجرم شناخته می‌‏شود.

در حالی که احکام خوانده می‌شد، ترامپ بی‌حرکت نشسته بود، احساساتی نشان نداد و مستقیم به جلو نگاه می‌‏کرد. پس از صدور حکم، ترامپ این تصمیم را محکوم کرد.

در پرونده این دادگاه، دادستان‌ها مدعی بودند که رئیس‌جمهور سابق آمریکا به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های بزرگسال، پول داده تا از افشاگری او درخصوص رابطه ادعایی آن‌ها جلوگیری کند تا کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ او لطمه نبیند. ترامپ اتهامات خانم دنیلز و خانم مک دوگال را تکذیب و اعلام بی‌گناهی کرده است.

ترامپ بارها این پرونده جنایی را آزار و اذیت سیاسی و مداخله در انتخابات خوانده بود. او هنوز با سه محاکمه دیگر در واشنگتن، جورجیا و فلوریدا به دلیل تلاش‌‏هایش برای اعتراض به نتایج انتخابات ۲۰۲۰ و رسیدگی به اسناد طبقه‌‏بندی شده مواجه است.

ترامپ در ۸ مه در شبکه‌های اجتماعی توضیح داد که به دلیل دستور سکوت نمی‌تواند به «دروغ‌ها و اظهارات نادرستی» که در طول محاکمه مطرح می‌شوند پاسخ دهد. ترامپ و وکلای او معتقدند که دستور سکوت حق قانونی آزادی بیان او را نقض می‌کند.

حکم دادگاه حق السکوت ترامپ

هیئت منصفه پس از گذراندن یک دادگاه شش هفته‌‏ای که شامل شهادت استورمی دانیلز، مجری فیلم بزرگسالان در مورد رابطه‌‏ای است که او می‌‏گوید با دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۶ داشته، ترامپ را به دلیل جعل اسناد تجاری مجرم شناخته است. ترامپ منکر این برخورد می‌‏شود و اعتراف به بی‌‏گناهی می‌‏کند.

این حکم پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر، زمانیکه ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری‌‏خواهان، تلاش می‌‏کند کاخ سفید را از جو بایدن پس بگیرد، بی‌‏سابقه است.

ترامپ تخلفات خود را رد کرده است و انتظار می‌‏رود درخواست تجدید نظر کند. او با حداکثر چهار سال حبس در هر مورد مواجه است، هر چند دیگرانی که به این جرم محکوم می‌‏شوند اغلب مجازات کوتاه‌‏تری از جمله جریمه نقدی یا مشروط دریافت می‌‏کنند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا، اگر ترامپ پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود، حتی زندانی شدن، او را از مبارزات انتخاباتی یا تصدی پست منع نمی‌‏کند.

آغاز بحث در دادگاه ترامپ از أواسط ماه آوریل آغاز شد و رئیس‌‏جمهور سابق از آن زمان به مدت چهار روز در هفته در جلسات دادگاه شرکت کرده است. او در حضور در رسانه‌ها و رسانه‌های اجتماعی گفته است که محاکمه نوعی مداخله در انتخابات است، زیرا او را از تبلیغات انتخاباتی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری منع کرده است.

او همچنین مدعی شده است که حکم سکوت قاضی به ترامپ ناعادلانه است و مانع از پاسخگویی به ادعاهای موجود در پرونده شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی