Search
Asset 2

کامران رضایی از معترضان آبان ۹۸ اعدام شد

کامران رضایی از معترضان آبان ۹۸ اعدام شد
کامران رضایی (Twitter via @IHRights)

کامران رضایی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات آبان ۹۸ روز پنج‌شنبه، نهم آذر در زندان مرکزی شیراز اعدام شد.

سازمان حقوق بشر ایران با اعلام این خبر می‎گوید: «کامران رضایی در اعتراضات سراسری ۹۸ به اتهام قتل یک بسیجی با ضربات قمه بازداشت شد و مدت ۷ ماه را در انفرادی در بازداشت سپری کرد و زیر شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شده بود. میزان شکنجه به حدی بود که کامران می‌گفت تا مدت زیادی در ادرارش خون بوده و گوش سمت راستش دچار مشکل شده بود. او همیشه می‌گفت که بی‌گناه است و آزاد می‌شود.»

کامران رضایی در زمان اعدام ۳۳ ساله بود.

بنا بر اعلام این سازمان تعداد اعدام‌ها در ایران از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون به ۷۰۷ تن رسیده است که چنین آماری از اعدام، در هشت سال اخیر بی‌سابقه بوده است. از آغاز جنگ غزه نیز تعداد اعدام‌ها در ایران شتاب بیشتری گرفته و در کمتر از دو ماه ۱۷۶ نفر اعدام شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری با ابراز نگرانی از افزایش اعدام‌ها بخصوص اعدام‌های سیاسی در ایران می‌گوید که جان زندانیان سیاسی و معترضان محکوم به اعدام در خطر جدی است و جامعه جهانی می‌تواند با بالا بردن هزینه‌های سیاسی، جمهوری اسلامی را از تکرار این جنایت‌ها بازدارد.

به گفته این سازمان، در روزهای گذشته یک زندانی سیاسی ۶۲ ساله به نام گداعلی صابر مطلق، یک زندانی عقیدتی اهل سنت ۳۷ ساله به نام ایوب کریمی و میلاد زهره‌وند ۲۲ ساله از بازداشت‌شدگان در اعتراضات به قتل مهسا امینی اعدام شدند.

پیش از این، تعدادی از نهادهای حقوق بشری ایران از احتمال اعدام پنج زندانی عقیدتی هم‌پرونده با ایوب کریمی به نام‌های داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت و کامران شیخه ابراز نگرانی کرده بودند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی