Search
Asset 2

تظاهرات مردم ویتنام علیه چین

تظاهرات مردم ویتنام علیه چین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
تظاهرات مردم ویتنام علیه چین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
تظاهرات مردم ویتنام علیه چین. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

هزاران نفر از مردم ویتنام، روز یکشنبه در اعتراض به اقدامات چین در مرزهای دریایی بین دو کشور تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان در مقابل سفارت چین در «هانوی» پایتخت ویتنام جمع شدند و با حمل پلاکارد شعار ‌‏دادند.

این تظاهرات با حضور دانشجو و سرباز دوران جنگ ویتنام، بزرگترین تظاهرات ضد چینی در سال‌‏های اخیر در این کشور بوده که با موافقت دولت ویتنام انجام شد.

هفته‌‏ی گذشته چین برای استخراج نفت اقدام به انتقال تأسیسات حفاری خود به مکانی واقع در دریای جنوبی چین و در نزدیکی جزایر «پاراسل» نمود.

گارد ساحلی ویتنام از استقرار چندین هواپیما و ۸۰ فروند کشتی، ازجمله هفت کشتی جنگی چین در این منطقه خبر داد.

آمریکا با انتقاد از این اقدام چین، آن‌را «تحریک‌آمیز» خواند که البته این انتقادات توسط دولت چین رد شد.

تنش‌‏ها میان دو کشور زمانی آغاز شد که کشتی‌‏های دو کشور در این حوزه‌‏ی نفتی با یکدیگر برخورد کردند. این منطقه در روزهای اخیر صحنه‌‏ی درگیری دوکشور بوده است و تاکنون ۹ تن مجروح شدند.

«دانیل راسل»، معاون وزیر امور خارجه‌ی آمریکا دراین‌‏باره گفت که این مناقشه باید از طریق راهکارهای دیپلماتیک و بر اساس قوانین بین‌‏المللی حل و فصل شود.

در همین حین اجلاس سازمان کشورهای آسیای جنوب شرقی نیز روز یکشنبه در برمه تشکیل شد. وزرای امور خارجه کشورهای آسیای جنوب شرقی در بیانیه‌‏ای تمام کشورهای عضو را به خویشتن‌‏داری دعوت کردند.

تنش‌‏ها و مناقشات مرزی چین و ویتنام از سال ۱۹۷۹ آغاز شده است. اختلاف بر سر حاکمیت جزایر اسپارتلی و پاراسل  در دریای چین جنوبی که منابع غنی نفتی نیز هستند، از مناقشات ارضی میان دو کشور محسوب می‌‏شود. چین و ویتنام هر دو ادعای مالیکت بر این جزایر را دارند، اما در حال حاضر این مناطق تحت کنترل چین قرار دارند.

ضربه زدن کشتی چینی به کشتی ویتنامی. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی