Search
Asset 2

انفجار باتری لیتیومی یک خوابگاه را در استرالیا به آتش کشید 

انفجار یک باتری لیتیوم یونی باعث وقوع آتش‌سوزی در یک خوابگاه در حومه سیدنی شد.
تصویری که آتش سوزی پس از انفجار باتری لیتیومی در خوابگاه سیدنی را نشان می دهد (Courtesy of Fire and Rescue NSW)

انفجار یک باتری لیتیوم یونی که به نظر می‌رسد مربوط به دوچرخه الکتریکی باشد باعث وقوع آتش‌سوزی در یک خوابگاه در حومه سیدنی شد. 

به دنبال وقوع این آتش‌سوزی هفتاد نفر مجبور به تخلیه ساختمان شده و خیابان‌های اطراف این خوابگاه نیز در طی واکنش اضطراری بسته شد. 

آتش‌نشانی ایالت نیو ساوت ولز فیلمی از لحظات اولیه این آتش سوزی منتشر کرد که نشان می‌دهد دو مرد از شعله‌های آتش در اتاق خود فرار می‌کنند. 

سازمان آتش‌نشانی و نجات نیوساوت ولز گفت که احتمالاً باتری دوچرخه الکتریکی «معیوب» عامل این آتش‌سوزی است: «احتمالاً جرقه‌ای توسط این باتری معیوب دوچرخه برقی که در حالت شارژ باقی مانده است، ایجاد شده و باعث آتش‌سوزی شده است.» 

آتش‌نشانی برای اطفای این حریق شش دستگاه خودروی آتش‌نشانی و ۲۲ آتش نشان به این خوابگاه اعزام کرد. در این حادثه یک مرد ۲۰ ساله از ناحیه پا دچار سوختگی جزئی شد 

یک مسافر فرانسوی ساکن همان اتاقی که دچار حریق شده بود پس از آتش‌سوزی به تلویزیون استرالیا گفت که شوکه شده اما خوشحال است که در این حادثه آسیبی ندیده است. 

باتری‌های لیتیومی جزء حیاتی وسایل نقلیه الکتریکی هستند. آتش‌سوزی باتری لیتیومی در نیوساوت ولز اولین مورد از این نوع حوادث در استرالیا نیست. هفته گذشته نیز یک انبار باتری لیتیومی تسلا در ایالت کوئینزلند آتش گرفت. 

مت کاناوان، سناتور فدرال استرالیا در این باره گفت: یک باتری تسلا در نزدیکی شهر راکهمپتون آتش گرفته است و به خدمه گفته شده است که آن را خاموش نکنند. «شبکه انرژی جدید ما بدتر از شبکه انرژی قدیمی ما است.» 

سازمان آتش‌نشانی نیوساوت ولز در واکنش به آتش‌سوزی این خوابگاه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «خطر آتش‌سوزی باتری‌های لیتیوم یون به سرعت در حال افزایش است و مهم است که شهروندان خطرات این موضوع را درک و اگر مشکلی پیش آید، باشند.» 

این سازمان اعلام کرد: «باتری‌های لیتیوم یون در دستگاه‌های الکترونیکی قابل‌حمل از جمله دوچرخه‌های الکترونیکی و اسکوترهای الکتریکی، زندگی ما را بهتر می‌کنند، اما می‌توانند ما را در معرض خطر قرار دهند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی