logo_eet

عشق یا شهوت؟ چشم‏ها گواهی می‏دهند

معمولاً افرادی که نگاه عاشقانه دارند، تمرکزشان به سمت صورت طرف مقابل است. (Shutterstock*)
معمولاً افرادی که نگاه عاشقانه دارند، تمرکزشان به سمت صورت طرف مقابل است. (Shutterstock*)
معمولاً افرادی که نگاه عاشقانه دارند، تمرکزشان به سمت صورت طرف مقابل است. (Shutterstock*)

زمانی که احساس می‌‏کنید کسی به شما خیره شده، می‌‏توانید تشخیص دهید که این نگاه از روی عشق و محبت است یا از روی شهوت.

محققان می‌‏گویند که سمت نگاه کردن کسی به یک فرد غریبه اگر به صورت او باشد، ممکن است از روی عشق باشد. اما اگر سمت نگاه به طرف بدن او باشد، احتمال نگاه از روی هوس بیشتر است. این قضاوت بر اساس الگوهای خیره شدن و نگاه افراد می‌‏تواند در زمان کمتر از نیم ثانیه صورت پذیرد.

«استفانی کاسیوپو» مدیر ارشد اجرایی آزمایشگاه تصویربرداری الکتریکی دانشگاه شیکاگو بیان کرد که: «در حال حاضر مستندات علمی اندکی در زمینه‌‏ی شکل گرفتن عشق در نگاه اول و دلایل عاشق شدن انسان‌‏ها در دسترس است؛ این الگوها نشان‌‏دهنده‌‏ی تفاوت احساس ناشی ازعشق یا شهوت در فرآیند توجه چشمی همچون خیره شدن و زل زدن هستند.»

تحقیقات قبلی کاسیوپو نشان می‌‏دهد که برخی قسمت‌‏های مختلف مغز انسان با عشق و تمایلات جنسی فعال می‌‏شود. در این مطالعه، تیم تحقیقاتی برای ارزیابی این موضوع، دو آزمایش در مورد الگوهای بصری انجام داده است که دو قسمت احساس عاطفی و عشق که اغلب رها کردن آن دشوار است و دیگری تمایلات جنسی، مورد بررسی قرار گرفتند.

در این تحقیق، به پسران و دختران دانشجوی دانشگاه ژنو، تعدادی عکس سیاه و سفید از افرادی که تاکنون هرگز ملاقاتی با آنها نداشتند، نشان داده شد. هیچ‌‏کدام از عکس‌‏ها شامل تصاویر برهنه یا شهوت‌‏برانگیز نبودند. در بخش اول، شرکت کنندگان عکس‌‏ زوج‌‏های جوان بالغ که به دنبال برقراری ارتباط با یکدیگر بودند را مشاهده کردند و در بخش دوم، شرکت‌‏کنندگان به تماشای عکس‌‏های افراد جذاب از جنس مخالف در حالی‌‏که به صورت مستقیم به دوربین نگاه می‌‏کردند، مشغول شدند.

در هردو آزمایش، یک دستگاه کامپیوتر در اختیار هر یک از شرکت‌‏کنندگان قرار داده شد و از آنها خواسته شد تا به عکس‌‏های مختلف نگاه کنند و به سرعت تشخیص دهند که این عکس‌‏ها حس عشق را القا می‌‏کنند یا حس شهوت.

به سرعت پلک زدن

در تحقیقی که در مجله‌‏ی علوم روانشناسی منتشر شده، تفاوت بسیار زیاد افرادی که نگاه شهوت‌‏بار و نگاه از روی عشق دارند و این که چگونه مغز انسان می‌‏تواند هردوی آنها را پردازش کند، نوشته شده است.

تجزیه و تحلیل نگاه انسان‌‏ها در هر دو مطالعه نشان داد که تفاوت قابل توجهی در الگوهای حرکت چشم در نگاه افراد، بسته به این که در آن میل جنسی وجود دارد یا عشق دیده می‌‏شود.

معمولاً افرادی که نگاه عاشقانه دارند، تمرکزشان به سمت صورت طرف مقابل است. ولی افرادی که نگاهی از روی شهوت دارند، توجه‌‏شان از صورت به سایر قسمت‌‏های اندام طرف مقابل متمرکز می‌‏شود. این تفاوت نگاه، برای شرکت‌‏کنندگان زن و مرد نیز مشخص گردید.

«جان کاسیوپو» مدیر مرکز روانشناختی و علوم اعصاب اجتماعی می‌‏گوید: «شناسایی الگوهای حرکت چشم، به پیشرفت شاخص تفاوت احساس عشق رمانتیک در مقابل میل جنسی کمک می‌‏کند».

«مایلین بولمونت» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ژنو سوئیس، در این مطالعه و تحقیق نقش فراوانی داشته است.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *