Search
Asset 2

کاهش قیمت نفت همزمان با افت تولید در چین و تقویت دلار 

کاهش قیمت نفت و اقزایش نرخ دلار
یک پمپ جک نفتی در یک محله مسکونی در 13 مارس 2022 در اودسا، تگزاس، نفت را از میدان نفتی حوضه پرمین بیرون می‌کشد.(Joe Raedle/Getty Images)

قیمت نفت به دلیل تقویت نرخ دلار آمریکا و انتشار اطلاعاتی در مورد کاهش تولید در چین به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت، امروز با کاهش همراه بود و باعث بروز نگرانی‌هایی در مورد کاهش تقاضا در این حوزه شد. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بهای معاملات آتی نفت برنت برای تحویل در ماه اوت با ۱٫۷۵ درصد کاهش به ۷۲٫۴۲ دلار در هر بشکه رسید. همچنین قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز امروز با ۱٫۸۴ درصد کاهش به ۶۸٫۱۸ دلار رسید. 

به گزارش رویترز، فعالیت تولیدی در چین طی ماه مه بسیار سریع‌تر از انتظار کاهش یافته و شاخص رسمی مدیریت خرید تولید از عدد ۴۹.۲ در آوریل به ۴۸.۸ در ماه مه کاهش یافت و نتوانست پیش‌بینی‌ها مبنی بر رشد این شاخص به ۴۹.۴ را محقق کند و این موضوع نشانه‌ای از کاهش تقاضا و ضعف در بخش تولید چین است. 

فشارهای بیشتر نیز از آنجا ناشی شد که دلار آمریکا به بالاترین سطح خود در بیش از دو ماه گذشته رسید که این موضوع به نوبه خود باعث افزایش قیمت کالاهای اولیه برای خریدارانی که از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند می‌شود و بر تقاضای خرید نفت میز نفت تأثیر می‌گذارد. 

بازیگران حوزه نفت در حال آماده شدن برای نشست آتی اوپک پلاس – سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه – در ۴ ژوئن هستند. نشانه‌های متفاوت از سوی تولیدکنندگان اصلی اوپک پلاس درباره اینکه آیا کشورهای عضو این سازمان به کاهش تولید نفت خود ادامه خواهند داد یا خیر، منجر به نوسانات اخیر در قیمت نفت شده است. 

استیون برنوک، تحلیلگر بازار نفت در همین زمینه به رویترز گفت که علی‌رغم کاهش اخیر قیمت‌ها، چشم‌انداز بنیادی بازار نفت همچنان روشن نیست. او در رابطه با تصمیم اوپک پلاس در خصوص کاهش یا افزایش تولید نفت نیز گفت: محتمل‌ترین اقدام، عدم اقدام است. 

نظرسنجی اولیه رویترز در روز سه‌شنبه نشان داد که ذخایر نفت خام و بنزین ایالات متحده در هفته گذشته کاهش یافته است، در حالی که موجودی محصولات پتروشیمی احتمالاً افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی