logo_eet

سازمان حقوق بشر ایران: دست‌ کم ۱۰۹ معترض در خطر اعدام قرار دارند

(ISNA/AFP via Getty Images)
(ISNA/AFP via Getty Images)

با ادامه صدور احکام اعدام علیه معترضان توسط قوه قضاییه، سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد که دستکم ۱۰۹ معترض در خطر صدور یا اجرای احکام اعدام قرار دارند.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، در استانهای خوزستان ۲۴ نفر، سیستان و بلوچستان ۲۲ نفر، تهران ۲۰ نفر، مازندران ۱۰ نفر، اصفهان ۸ نفر، آذربایجان غربی ۷ نفر، گیلان ۵ نفر البرز و فارس هرکدام ۳ نفر، آذربایجان شرقی و چهارمحالوبختیاری هرکدام ۲ نفر، و کرمانشاه و کردستان و خراسان رضوی، هرکدام یک نفر، در معرض خطر اعدام قرار دارند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران از ابتدای اعتراضات جاری تا کنون در بیش از ۱۰۰ روز گذشته، دستکم ۴۸۱ شهروند، از جمله ۶۴ کودک و ۳۵ زن، به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدهاند.

این گزارش بار دیگر بر حداقلی بودن فهرست کشتهها تاکید کرده و یادآور شده است که این آمار جانباختگان، منحصر به کشتار معترضان در خیابانهای شهرهای سراسر ایران است و چهار نفری که تا کنون در رابطه با اعتراضات اعدام شدهاند و یا افرادی که در فاصلهای کوتاه پس از آزادی از بازداشتگاههای مختلف، به مرگهای مشکوکاز جمله ادعای خودکشیدرگذشتند، در این آمار لحاظ نشدهاند.

سازمان حقوق بشر ایران در ادامه به آزار جنسی بازداشتشدگان اعتراضات توسط نیروهای امنیتی حکومت ایران اشاره و عنوان کرد: نمونههای آزار جنسی معترضان دستگیرشده در بسیاری از نقاط ایران گزارش شده و میتوان نتیجه گرفت که این نه یک عمل خودسرانه، بلکه یک سازوکار سیستماتیک و هماهنگشده از سوی حکومت است.

اخبار مرتبط