Search
Asset 2

نیویورک‌تایمز: یک اشتباه محاسباتی آمریکا و ایران می‌تواند به جنگی بزرگتر منجر شود

آمریکا و ایران نمی‌خواهند جنگ غزه گسترش یابد
(AHMAD AL-RUBAYE/AFP via Getty Images)

مقامات کاخ سفید و جمهوری اسلامی ایران می‌گویند که واشنگتن و تهران نمی‌خواهند درگیری در نوار غزه به جنگ گسترده‌تری در منطقه منجر شود، اما یک اشتباه محاسباتی می‌تواند به جنگی بزرگتر منجر شود.

نیویورک‌تایمز در تحلیلی درباره تحرکات خصمانه میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا نوشته است که از یک طرف نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی حملاتی را آغاز کرده‌اند که به نگرانی‌ها از گسترش این جنگ دامن می‌زند و از طرف دیگر، نیروهای اسرائیلی با گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی درگیر شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی این شبه‌نظامیان را «گروه‌های مقاومت» نامیده‌اند و اعلام کرده‌اند که این گروه‌ها نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی ایران نیستند و از آن‌ها دستور نمی‌گیرند.

دولت اسرائیل و کاخ سفید این شبه‌نظامیان را نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه می‌دانند.

از ابتدای آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس تاکنون شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی بیش از ۷۰ حمله موشکی پهپادی علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه انجام داده‌اند. مقامات آمریکایی می‌گویند که پنتاگون با چهار دور حمله هوایی به این حملات پاسخ داده است.

مقامات امنیت ملی آمریکا نگران هستند که یک اشتباه محاسباتی در بحبوحه حملات تلافی‌جویانه با جمهوری اسلامی ایران به گسترش جنگ و درگیری منطقه‌ای منجر شود، آن هم در شرایطی که دو سال از پایان دو دهه حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه و جنوب آسیا می‌گذرد.

تاکنون، هیچ یک از حملات تلافی‌جویانه ایالات متحده باعث تشدید تنش در منطقه نشده است، حتی حمله هفته گذشته در عراق که باعث کشته شدن چندین شبه‌نظامی عضو کتائب حزب‌الله شد، نیز تنش‎ها را افزایش نداد. پنتاگون روز سه‌شنبه، ۲۸ نوامبر گفت که حملات به طور موقت فروکش کرده‌اند. آخرین حمله در ۲۳ نوامبر، یک روز قبل از شروع آتش‌بس موقت در جنگ غزه اتفاق افتاد.

با این حال، فرماندهان نظامی آمریکا و آژانس‌های اطلاعاتی، تحرکات جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایتش شامل حزب‌الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و شبه‌نظامیان مستقر در عراق و سوریه را به طور دقیق زیرنظر دارد.

اخیرا یک کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا در جنوب دریای سرخ روز چهارشنبه یک پهپاد شلیک شده از یمن را سرنگون کرده است.

ولی نصر، کارشناس مسائل ایران و استاد امور بین‌الملل و استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه جان هاپکینز به نیویورک‌تایمز گفت که مشکل اینجاست که مردم فکر می‌کردند جنگ غزه یک جنگ مقطعی و کوتاه‌مدت است؛ اما جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله معتقدند وقتی اسرائیل کارش با حماس تمام شود، به سراغ آن‌ها می‌آید.

به گفته وی، اگر ایالات متحده مراقب اوضاع نباشد، غزه می‌تواند آغازی برای وقایع بسیار بزرگتر باشد.

مقامات دفاعی آمریکا معتقدند که جمهوری اسلامی از حملات شبه‌نظامیان به عنوان هشدار به ایالات متحده استفاده می‌کند تا به مقامات آمریکایی این پیام را برساند که اگر اسرائیل کارزار نظامی خود را برای محدود کردن حزب‌الله گسترش دهد یا اگر اسرائیل مانند گذشته برنامه‌های هسته‎ای جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دهد، باید منتظر تبعاتش برای نیروهای آمریکایی و منافع این کشور در منطقه باشد.

اسرائیل و حزب‌الله از زمان آغاز جنگ در غزه، بارها در امتداد مرز شمالی اسرائیل و لبنان درگیر شده‌اند. یکی از مقامات آمریکایی گفت که دولت بایدن در گفتگوهای خصوصی با اسرائیل خواسته است که درگیری‌هایش را «کم کند».

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه‌ای گفت که از روزهای آغازین درگیری، تهران و واشنگتن پیام‌های متعددی مبادله کرده‌اند، مبنی بر اینکه هیچ‌یک از طرفین نمی‌خواهند جنگ را تشدید کنند.

وی گفت: «ما می‌دانیم که آمریکا نمی‌خواهد جنگ گسترش یابد، اما می‌خواهد جنگ تشدید شود.» به گفته او، اگر آمریکا به حمایت نظامی، سیاسی و مالی خود از اسرائیل ادامه دهد و به مدیریت حملات نظامی اسرائیل به غیرنظامیان فلسطینی کمک کند، باید با عواقب آن روبرو شود.

مقامات دفاعی ایالات متحده، پس از حملات پهپادی به پایگاه‌های نظامی، اقدام تلافی‎جویانه هدفمند علیه شبه‌نظامیان در عراق و سوریه را پیشنهاد کردند.

بیش از ۶۰ سرباز آمریکایی در عراق و سوریه در حملات شبه‌نظامیان مجروح شده‌اند که حدود نیمی از این سربازان مجروح دچار آسیب مغزی شده‌اند. مقامات پنتاگون می‎گویند که همه این نیروها اکنون به کار خود بازگشته‎اند.

مقامات ارشد ارتش ایالات متحده می‌گویند که فقط شانس باعث شده است که ایالات متحده از تلفات جدی‌تر در امان باشد. یک مقام ارشد نظامی گفت که یک پهپاد مملو از مواد منفجره در پادگانی در پایگاه هوایی اربیل در عراق در ۲۵ اکتبر فرود آمد.

به گفته یک مقام ارشد نظامی، معلوم شد که این پهپاد اگر منفجر می‌شد، به احتمال زیاد چندین نفر از نیروهای نظامی مجروح یا کشته می‌شدند.

ایالات متحده ۲۵۰۰ سرباز در عراق و ۹۰۰ سرباز در سوریه دارد که عمدتاً برای کمک به نیروهای محلی در مبارزه با بقایای دولت اسلامی (داعش) در این کشورها حضور دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی