Search
Asset 2

فرار سرمایه از ایران به ۱۰ میلیارد دلار در سال رسیده است

(Matt Cardy/Getty Images)
(Matt Cardy/Getty Images)

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران از خروج سالانه ۱۰ میلیارد دلار سرمایه از ایران خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد که فرار سرمایه از این رقم نیز بیشتر شود.

مسعود خوانساری با مقایسه اقتصاد ایران و ترکیه گفت: در سال ۵۷ این دو اقتصاد نزدیک هم بودند؛ اما اکنون اقتصاد ایران از ترکیه حدود ۵۰۰ میلیارد دلار عقب‌مانده است.

وی ادامه داد: که عدم توانایی ایران در فروش عادی نفت بیش از یک صد میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضرر زده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تجربه تورم‌های دو رقمی در ۴ دهه اخیر، بیان کرد: تورم در سال‌های اخیر ۳۰ تا ۴۰ درصدی شده است همچنین ارزش پول ملی نسبت به تورم روزانه افت پیدا می‌کند و از سوی دیگر ما با مقوله کاهش سرمایه اجتماعی مواجه هستیم. امیدی که برای ما باقی مانده است تحول دیجیتال است که می‌تواند عقب‌ماندگی‌های ما را جبران کند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد تنها در ۹ماهه سال گذشته، بیش از ۱۰ میلیارد و ۱۳۴ میلیون دلار سرمایه از ایران خارج شده است.

روزنامه وطن امروز که به بخش‌های تندرو جمهوری اسلامی نزدیک است نیز در اواخر مهرماه گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران پس از اعتراضات منتشر کرد و مدعی شد که باگذشت یک ماه از اعتراضات سراسری در ایران بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال پول شهروندان از بازار سرمایه خارج شده است.

گزارش‌های قبلی بانک مرکزی میزان خروج سرمایه از ایران در فاصله سال ۱۳۹۰ تا ابتدای سال ۱۳۹۹ را بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود، یعنی در این مدت سالانه حدود ۱۱ میلیارد دلار از ایران خارج شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی