Search
Asset 2

چگونه تصویب بسته کمک‌های خارجی ۹۵ میلیارد دلاری آمریکا، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را در شرف عزل شدن قرار داده است

با توجه به مخالفت محافظه‌کاران، مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از دموکرات‌ها برای تصویب لوایح کمک‌های خارجی که ممکن است به ممنوعیت تیک‌تاک نیز منجر شود، کمک گرفت.
مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از تصویب یک سری لایحه‌های کمک خارجی در کاپیتول ایالات متحده در ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ در واشنگتن دی سی با رسانه ها صحبت می کند. (Nathan Howard/Getty Images)

با توجه به مخالفت محافظه‌کاران، مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از دموکرات‌ها برای تصویب لوایح کمک‌های خارجی که ممکن است به ممنوعیت تیک‌تاک نیز منجر شود، کمک گرفت.

مجلس نمایندگان قانونی را تصویب کرده که به موجب آن به شرکای آمریکا در منطقه هند-آرام، اوکراین و اسرائیل کمک مالی می‌شود. همچنین لایحه‌ای در مجلس به تصویب رسیده که مالک چینی تیک‌تاک را ملزم به فروش این اپلیکیشن می‌کند.

این درحالی است که مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، با نارضایتی گسترده محافظه‌کاران درخصوص این بسته- بویژه اختصاص میلیاردها دلار به اوکراین- و فقدان تدابیر امنیت مرزی مواجه است.

مجلس نمایندگان بسته کمکی ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین را با ۳۱۱ رأی موافق در برابر ۱۱۲ رأی مخالف به تصویب رساند. اقدامی که امنیت منطقه هند-اقیانوس آرام و تایوان را تأمین می‌کند، با ۳۸۵ رأی موافق در مقابل ۳۴ رای مخالف به تصویب رسید. لایحه دیگری برای تأمین مالی اسرائیل با ۳۶۶ رأی موافق در برابر ۵۸ رأی مخالف تصویب شد. لایحه ممنوعیت تیک‌تاک و مجوز توقیف دارایی‌های روسیه نیز با ۳۶۰ رأی موافق در مقابل ۵۸ رای مخالف به تصویب رسید.

دموکرات‌ها پس از تصویب بسته کمکی اوکراین در صحن مجلس ابراز خوشحالی کردند، پرچم‌های اوکراین را به اهتزاز درآورده و شعار «اوکراین، اوکراین» سر دادند که باعث شد به دلیل نقض قوانین مجلس در رابطه با رفتار احترام‌آمیز از سوی آقای جانسون تذکر بگیرند.

اکنون که لایحه به تصویب مجلس رسیده است، این قانون به‌عنوان یک بسته واحد به سنا خواهد رفت و انتظار می‌رود بسرعت به تصویب برسد.

جو بایدن حمایت خود را از این بسته اعلام کرده و از نمایندگان سنا خواسته که آن را در اسرع وقت تصویب کنند.

بایدن درباره این قانون گفت: «اعضای هردو حزب برای پاسخ به ندای تاریخ گردهم آمدند و لوایح امنیت ملی را که شخصاً ماه‌ها برای تصویب آن مبارزه کردم به تصویب رساندند.»

درست قبل از تصویب بسته چهارقسمتی کمک‌های خارجی و امنیت ژئوپلیتیک، مجلس نمایندگان لایحه‌ای را که می‌توانست امنیت مرزی آمریکا را در بحبوحه بحران بی‌سابقه مهاجرت در مرز جنوبی این کشور تقویت کند، از دستور کار خود خارج کرد.

دموکرات‌ها روز جمعه برای ورود این بسته به صحن مجلس با ۳۱۶ رأی موافق در برابر ۹۴ رأی مخالف وارد عمل شدند. رأی دادن به لوایح معمولاً با توجه به گرایشات حزبی انجام می‌گیرد اما جمهوری‌خواهان به‌طور فزاینده از رأی خود برای اعتراض به رهبری حزب استفاده می‌کنند. ۵۵ جمهوری‌خواه به این لایحه رأی منفی دادند.

تصویب این لایحه که پیش از ارسال به سنا به شکل بسته‌ای واحد درخواهد آمد، این‌بار نیز مستلزم کمک دموکرات‌ها بود.

آقای جانسون پس از رأی‌گیری روز جمعه گفت: «این قانون کامل نیست اما بهترین چیزی است که جمهوری‌خواهان می‌توانند با توجه به اکثریت ناچیز خود در مجلس به دست آورند.»

هریت هاگمن، نماینده جمهوری‌خواه وایومینگ، که روز گذشته جزو مخالفان این لایحه بود، گفت: «تأمین امنیت مرزی دیگر کشورها از جانب آمریکا در بحبوحه بحران جاری در مرز جنوبی با مکزیک غلط است.»

خانم هاگمن افزود: «ما ۳۰۰ میلیون دلار برای خدمات مرزبانی دولتی اوکراین می‌فرستیم… اما چنین پولی را برای تأمین امنیت مرزی خودمان خرج نمی‌کنیم.»

او این قانون را جلوه‌ای از زشتی‌ها نامید و افزود: «این یک لایحه بسیار بد برای یک سیاست بسیار بد است و از پولی که در جیب نداریم خرج می‌کند.»

اندی اوگلز، نماینده جمهوری‌خواه تنسی، گفت آقای جانسون باید بودجه برای لایحه اسرائیل را به حداقل می‌‏رساند و سیاست «ماندن مهاجران در مکزیک» را ضمیمه لایحه اوکراین می‌کرد.

آقای اوگلز افزود: «در عوض، چیزی که نصیب ما شده این است که کنفرانس جمهوری‌خواهان بیش از پیش دچار انشقاق می‌شود که کار ما را در ادامه راه دشوارتر می‌کند.»

در عین‌حال، حکیم جفریز، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا، در حمایت از این قانون صحبت کرد و مارجری تیلور گرین را «افراطی‌ ماگای پوتین‌دوست» نامید و به دلیل بلاتکلیف نگه‌داشتن امنیت ملی مردم آمریکا سرزنش کرد.

آقای جفریز با تمجید از حزب خود برای «هموار کردن راه» تصویب این قانون، که به ثمر نشستن لایحه نهایی را نیز تقریباً تضمین می‌کند، گفت: «مدت زیادی است که ما از همکاران دموکرات خود در اسرائیل، اوکراین و هند-آرام حمایت می‌کنیم.»

براساس لایحه اوکراین، ۶۰.۸۴ میلیارد دلار به این کشور اروپای شرقی که از فوریه ۲۰۲۲ مورد تهاجم روسیه قرار گرفته اعطا می‌شود. در این لایحه، ۲۳.۲ میلیارد دلار به تکمیل تجهیزات دفاعی و خدمات ارائه‌شده به اوکراین و ۱۳.۸ میلیارد دلار به خرید تسلیحات و خدمات و تجهیزات دفاعی آمریکایی اختصاص یافته است.

براساس لایحه اسرائیل، ۲۶.۳ میلیارد دلار در بحبوحه جنگ با گروه تروریستی حماس به اسرائیل اعطا می‌شود. گروه تروریستی حماس آخرین تهاجم خود را روز هفتم اکتبر ۲۰۲۳ به این کشور خاورمیانه‌ای انجام داد که به بزرگ‌ترین قتل‌عام یهودیان تنها در یک روز از زمان هولوکاست منجر شد. این بسته ۴ میلیارد دلاری به سامانه‌های دفاع موشکی اسرائیل، از جمله گنبد آهنین، دیویدز اسلینگ و پرتو آهنین اختصاص داده شد است.

این لایحه تنها چند روز پس از حملات تلافی‌جویانه منتسب به اسرائیل علیه جمهوری اسلامی به رأی گذاشته می‌شود؛ حملاتی که گفته می‌شود نقاطی در حوالی تأسیسات هسته‌ای و یک پایگاه نظامی ایران را هدف گرفتند. جمهوری اسلامی پیش‌تر به تلافی بمباران کنسولگری خود در سوریه حملاتی را به اسرائیل ترتیب داده بود که تقریباً همه آن‌ها توسط اسرائیل، آمریکا و متحدانش خنثی شدند.

براساس لایحه هند-آرام، ۳.۹ میلیارد دلار کمک نظامی مستقیم به تایوان و دیگر متحدان منطقه‌ای اعطا می‌شود. این کمک در بحبوحه تجاوز فزاینده رژیم چین در منطقه انجام می‌گیرد.

لایحه چهارم ابعاد مختلفی دارد که یکی از آن‌ها شامل ممنوعیت تیک‌تاک می‌شود، مگر این‌که شرکت مادر تیک‌تاک، بایت دنس، که مقر آن در پکن است، اپلیکیشن خود را به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی آمریکا واگذار کند. این نسخه اصلاح‌شده لایحه‌ای است که مجلس نمایندگان ماه گذشته با اکثریت قاطع آن را به تصویب رساند. بایت دنس با حزب کمونیست چین ارتباط دارد و مدیریت آن تعهد خود را به توسعه محصولاتی که با ارزش‌های کمونیستی رژیم چین منطبق باشند، ثابت کرده است.

از این گذشته، لایحه فوق باعث می‌شود که دارایی‌های بلوکه‌شده روسیه به اوکراین داده شوند.

فشار بر مایک جانسون

تصویب غیرمنتظره بسته کمک‌های خارجی در روز شنبه درحالی صورت گرفت که آقای جانسون با فشار فزاینده کنفرانس جمهوری‌خواهان مواجه است؛ امری که جایگاه او را در معرض خطر قرار می‌دهد.

مارجری تیلور گرین، نماینده مجلس آمریکا، پس از تصویب لایحه ۱.۲ تریلیون دلاری ماه مارس که آقای جانسون آن را برای تأمین مالی عمده دولت مطرح کرده بود، به رئیس مجلس پیشنهاد کرد مسند خود را ترک کند.

از آن‌روز دو جمهوری‌خواه دیگر به خانم گرین پیوستند: توماس مسی، نماینده جمهوری‌خواه کنتاکی، و پال گوسار، نماینده جمهوری‌خواه آریزونا.

آقای مسی گفت این موضوع را در جریان کنفرانس هفتگی جمهوری‌خواهان در ۱۶ آوریل به‌صورت حضوری با آقای جانسون در میان گذاشته است.

تغییر موضوع آقای مسی یک روز پس از آن صورت گرفت که آقای جانسون گفت مجلس بررسی این چهار لایحه را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

آقای جانسون در ماه اکتبر جانشین کوین مک‌‌کارتی، نماینده سابق کالیفرنیا، شد. مک‌‌کارتی به واسطه طرح نمایندگان مسند خود را ترک کرد. این نخستین‌بار بود که رئیس مجلس به این شکل از سمت خود کناره‌گیری می‌کرد.

آقای گوسار در بیانیه ۱۹ آوریل خود که به دست اپک تایمز رسیده است، ابراز تأسف کرد که آقای جانسون مسئله امنیت مرزی را برای تصویب بسته کمک‌های خارجی کنار گذاشته است. آقای جانسون پیش‌تر گفته بود دموکرات‌ها را مجبور می‌کند که امنیت مرزی آمریکا را برای تصویب بسته کمکی اوکراین در نظر بگیرند.

آقای گوسار گفت: «به‌جای صرف منابع کشور جهت تأمین امنیت مرزهای جنوبی و مقابله با هجوم ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی و به‌رغم وعده‌های مکرر مبنی بر این‌که بدون تأمین امنیت مرزی هیچ کمکی روانه اوکراین نخواهد شد، مجلس نمایندگان آمریکا تحت هدایت رئیس مجلس در شرف اعطای ۶۱ میلیارد دلار دیگر به اوکراین هستند تا آمریکا را در جنگ بی‌پایان و بیهوده اوکراین گرفتار کنند.»

او افزود: «امنیت مرزی ما نباید اولویت دوم باشد. ما به رئیسی نیاز داریم که به‌جای کرنش در برابر خواسته‌های گستاخانه جنگ‌طلبان، نومحافظه‌کاران و تشکیلات صنعتی-نظامی که از جنگی در آن‌سوی دنیا میلیاردها دلار به جیب می‌زنند، آمریکا را اولویت اصلی خود بداند.»

سایر جمهوری‌خواهان نیز به‌طور فزاینده از رئیس مجلس دلسرد شده‌اند.

خانم هاگمن در پاسخ به این پرسش که آیا از طرح کناره‌گیری رئیس مجلس حمایت می‌کند یا خیر، ابراز مخالفت نکرد.

نماینده جمهوری‌خواه وایومینگ گفت: «فعلاً نمی‌توانم پاسخ دهم اما خیلی عصبانی هستم.»

ابراز مخالفت‌های علنی با ریاست آقای جانسون حاکی از آن است که او از روز به دست گرفتن چکش مجلس در ماه اکتبر در مخاطره‌آمیزترین وضعیت ممکن به سر می‌برد.

با این‌حال، دموکرات‌هایی هستند- از جمله رو کانا (نماینده دموکرات کالیفرنیا)، تام سوزی (نماینده دموکرات نیویورک) و استیو کوهن (نماینده دموکرات تنسی)- که گفته‌اند اگر طرح کناره‌گیری آقای جانسون به صحن مجلس آورده شود، به حمایت از او می‌شتابند.

آقای جفریز گفت «تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از دموکرات‌ها هستند که نمی‌خواهند ببینند رئیس مجلس به‌خاطر انجام کار درست از سمت خود عزل می‌شود.»

با این‌حال، احتمال این‌که آقای جانسون با طرح عزل مواجه شود بیش از همیشه است، زیرا مسئله بسته کمکی اوکراین همچنان به ایجاد انشقاق در کنفرانس دامن می‌زند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی