Search
Asset 2

نزدیک ۵۰ هزار نفر از ارامنه قره‌باغ به ارمنستان فرار کردند 

فرار تعداد زیادی از ارامنه قره‌باغ به ارمنستان
خانواده‌ هایی که پس از شکست نیروهای جدایی طلب ارمنی در برابر آذربایجان از قره باغ کوهستانی به ارمنستان در حال فرار هستند. (Astrig Agopian/Getty Images)

مقامات ارمنستان خبر دادند که شمار ارامنه‌ای که پس از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ از این منطقه گریختهاند از ۴۷ هزار نفر فراتر رفته است. 

نازلی باغداساریان، سخنگوی نخست‌وزیر ارمنستان تا امروز چهارشنبه ۴۷ هزار و ۱۱۵ نفر از مرز عبور کرده‌اند. 

پیش‌تر اعلام شده بود که حدود ۱۲۰ هزار ارمنی تبار در این منطقه واقع در قفقاز جنوبی زندگی می‌کنند و تا کنون یک‌سوم این افراد از این منطقه فرار کردند. 

جمهوری آذربایجان ۲۸ شهریور عملیات نظامی در این منطقه را آغاز و آن را «اقدامات محلی ضدتروریسم برای بازگرداندن نظم قانون اساسی» خواند. 

در نهایت شبه نظامیان ارمنی پس از ۲۴ ساعت با میانجی‌گری نیروهای روسیه شروط باکو را پذیرفته، خلع سلاح خود را پذیرفته و تسلیم شدند. 

وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان مدعی شد که در جریان «فعالیت‌های ضدتروریستی» این کشور در قره‌باغ کوهستانی در مجموع ۱۹۲ نظامی این کشور کشته و ۵۱۲ نفر مجروح شده‌اند. 

چند روز پس از تسلیم شدن شبه نظامیان ارمنی حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس جمهور آذربایجان جمعه گذشته گفت که ادغام ارامنه قره‌باغ دشوار خواهد بود و باکو باید برای این واقعیت آماده شود که برخی از آنها تصمیم به خروج بگیرند. 

در همین حال آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز امروز با انتشار یک رشته توییت نوشت: «هزاران کودک، زن و مرد در قره‌باغ کوهستانی آن‌قدر از زندگی خود بیم دارند که راه چاره‌ای جز رفتن به ارمنستان نمی‌بینند 

وزیر خارجه آلمان همچنین از آذربایجان خواست تا اجازه دهد ناظران بین‌المللی وارد منطقه قره‌باغ شوند و ادامه داد که کشورش به همراه شرکای خود برای ارسال ناظران در سریع‌ترین زمان ممکن تلاش خواهد کرد. 

وزیر خارجه آلمان در پایان رشته توییت خود گفته است کمک‌‌رسانی از طریق کریدور لاچین نیز باید ادامه یابد. بربوک همچنین خبر داد که کمک‌های بشردوستانه آلمان به مردم قره‌باغ از طریق صلیب سرخ جهانی از دو میلیون به پنج میلیون یورو افزایش می‌یابد. 

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز روز گذشته در تماسی تلفنی با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان خواستار حفاظت از غیرنظامیان در قره‌باغ شد. 

پیش‌تر نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرده بود این کشور برای ۴۰ هزار نفر از پناهجویان سرپناه آماده کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی