Search
Asset 2

نارندرا مودی برای سومین بار نخست‌وزیر هند شد؛ گمانه‌زنی‌ها درباره آینده «بزرگترین دموکراسی جهان»

نارندرا مودی قرار است برای سومین بار به عنوان نخست‌وزیر هند در هشتم ژوئن سوگند یاد کند، مودی از یک دهه پیش تاکنون، مسئولیت اداره این کشور را برعهده دارد.
نارندرا مودی نخست وزیر هند در دفتر مرکزی حزب بهارتیه جنتا (BJP) برای جشن گرفتن پیروزی حزب در انتخابات عمومی کشور در دهلی نو در ۴ ژوئن ۲۰۲۴، نشان پیروزی را نشان می‌دهد. (Money Sharma/AFP via Getty Images)

نارندرا مودی قرار است برای سومین بار به عنوان نخست‌وزیر هند در هشتم ژوئن سوگند یاد کند، مودی از یک دهه پیش تاکنون، مسئولیت اداره این کشور را برعهده دارد.

ائتلاف دموکراتیک ملی به رهبری حزب بهاراتیا جاناتا که متعلق به مودی است، در این انتخابات، از مجموع ۵۴۳ کرسی پارلمان این کشور، ۲۹۴ کرسی یعنی بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان را بدست آورد.

نتایج غیرقابل پیش‌بینی

سی‌ان‌ان گزارش داده است که نتایج بدست آمده از این انتخابات برخلاف انتظار مودی بود. نارندرا مودی پیش‌بینی کرده بود که حزبش با بدست آوردن ۴۰۰ کرسی، اکثریت پارلمان هند را بدست خواهد آورد.

این رسانه افزوده است همزمان با شمارش آرا در روز سه‌شنبه، سهام هند سقوط کرد؛ زیرا پیش‌بینی مودی برای یک پیروزی چشمگیر درست در نیامد و تردیدهایی در مورد توانایی او برای اصلاحات اقتصادی بوجود آمد.

با توجه به اینکه پارلمان هند نقش تعیین‌کننده‌ای در ثبات دولت و سیاست‌گذاری این کشور دارد، اپک تایمز با تعدادی از کارشناسان مسائل هند مصاحبه کرده است، تا نظر آن‌ها را درباره روند تاثیرگذاری این انتخابات بر جایگاه جهانی هند و سیاست جویا شود.

این کارشناسان معتقدند که نتایج بدست آمده از این انتخابات، انعطاف‌پذیری دموکراسی هند را نشان می‌دهد و جای نگرانی سیاسی درباره سیاست هند وجود ندارد. نفوذ نارندرا مودی به عنوان یک رهبر جهانی در دوره بعدی نخست‌وزیری او نیز ادامه خواهد داشت و نداشتن اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان تاثیری بر سیاست خارجی هند نخواهد داشت.

دموکراسی «قدرتمند و ریشه‌دار»

آپارنا پانده، پژوهشگر و مدیر ابتکار در مورد آینده هند و آسیای جنوبی در موسسه هادسون در واشنگتن به اپک‌تایمز گفته است که راه و روش سیاست‌ورزی نخست‌وزیری مودی در حکم یک برند است که تغییری نخواهد کرد، حتی اگر حزب او اکثریت کرسی‌ها را بدست نیاورده باشد.

او افزوده است که برنده شدن متوالی در سه دوره انتخابات کار کوچکی نیست و انتخابات اخیر در «بزرگترین دموکراسی جهان» نشان می‌دهد که دموکراسی هند «قدرتمند و ریشه‌دار است.»

در زمان کارزارهای انتخاباتی، زمانی که مودی به دنبال کسب بیش از ۴۰۰ کرسی پارلمان بود، منتقدان و مخالفان او مدعی بودند که اهداف مودی، تهدیدی برای دموکراسی هند است و او در صورت انتخاب مجدد به عنوان نخست‌وزیر از قدرت خود برای تغییر قانون اساسی این کشور استفاده خواهد کرد.

کاوش آرها، رئیس انجمن فری و اوپن ایندیا پاسیفیک و عضو ارشد موسسه تک دیپلماسی پوردو و شورای آتلانتیک در پاسخی کتبی برای اپک‌تایمز، این نگرانی‌ها را رد کرده و نوشته است: «نابودی دموکراسی هند، بسیار اغراق‌آمیز است. اپوزیسیون قوی، دموکراسی قدرتمندی را بوجود می‌آورد و من امیدوارم دولت بعدی هند، قدرتمند و فراگیر باشد تا بتواند نقش خود را به عنوان رهبری در صحنه جهانی انجام دهد.»

«تصمیمات بزرگ»

نارندرا مودی در سخنرانی پیروزی خود گفت: «می‌خواهم به مردم بگویم که اگر شما ۱۰ ساعت کار می‌کنید. مودی ۱۸ ساعت کار خواهد کرد. این تضمین مودی است که کشورمان فصل جدیدی از تصمیمات بزرگ را رقم خواهد زد.»

مودی درباره تصمیمات بزرگ خود جزئیات بیشتری را مطرح نکرده است، اما به نظر می‌رسد که او به دنبال پیگیری طرح‌های بلندپروازانه خود از جمله گسترش کریدور ارتباطی چند وجهی و اقتصادی موسوم به آی‌ام‌ای‌سی باشد که هند، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اردن، اسرائیل و اتحادیه اروپا را از طریق یک سری بنادر و مسیرهای ریلی به هم متصل می‌کند.

به گفته کارشناسان، این پروژه که به عنوان یک طرح متحول‌کننده تحت شراکت برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های جهانی مطرح شده است، نه تنها لایه‌های ژئوپلیتیکی را به هم مرتبط می‌کند، بلکه به عنوان رقیب «ابتکار کمربند و جاده چین» در نظر گرفته می‌شود.

به گفته پانده، پژوهشگر موسسه هادسون، صرف‌نظر از اینکه چه حزب سیاسی، ایدئولوژی یا رهبری در هند حاکم است، سیاست خارجی هند ثبات داشته است و انتظار می‌رود در آینده نیز ثبات خود در سیاست خارجی را حفظ کند.

شکر سینها، رئیس هیئت امنای بنیاد هند و رئیس سابق ستاد دفاع یکپارچه هند نیز در این‌باره به اپک‌تایمز گفته است که سیاست‌های خارجی هند، تصمیمات نهادی هستند و با تغییر احزاب سیاسی تغییر نمی‌کنند. بنابراین، موضع هند در مورد مسائل مرزی با پاکستان و چین نیز تغییری نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی