Asset 2

نرگس محمدی به‌دلیل تلاش برای ارتقای حقوق بشر در ایران برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ شد 

نرگس محمدی برنده جایزه صلح نوبل شد
به گفته کمیته نوبل نروژ، نرگس محمدی، مدافع حقوق زنان زندانی ایرانی، برنده جایزه صلح نوبل 2023 شده است. (REIHANE TARAVATI/Middle East Images/AFP via Getty Images)

نرگس محمدی، فعال مدنی و یکی از مخالفان جمهوری اسلامی که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد از سوی کمیته صلح نوبل به عنوان برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۳ این کمیته انتخاب شد. 

طبق بیانیه منتشر شده از سوی کمیته نوبل نروژ، این جایزه به خاطر «مبارزه نرگس محمدی برای زنان تحت فشار در ایران» به وی اعطا شده است. 

در این بیانیه تأکید شده است که محمدی «برای ارتقای حقوق بشر و آزادی برای همه» تلاش کرده است و «مبارزه شجاعانه حقوق بشری محمدی بهای هنگفتی به همراه داشت» و ۱۳ بار در ایران بازداشت شد، ۵ بار محکومیت علیه وی صادر و به ۳۱ سال زندان محکوم شده است. 

کمیته نوبل تأکید کرده که نرگس محمدی «یک زن، مدافع حقوق بشر و مبارز آزادی» است و این کمیته با اهدای جایزه صلح نوبل امسال به محمدی می‌خواهد از مبارزات شجاعانه او برای حقوق بشر، آزادی و دموکراسی در ایران قدردانی کند. 

خانم محمدی متولد اردیبهشت ۱۳۵۱ و دانش‌آموخته فیزیک کاربردی است. 

او از ابتدای فعالیت سیاسی خود چندین بار بازداشت و زندانی شد و در سال ۱۳۹۳ نیز پس از دیدار با کاترین اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به تهران رفته بود، بازداشت شد. او در همان سال در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به ۱۶ سال زندان محکوم شد که ۱۰ سال آن قابل اجرا بود. 

خانم محمدی همچنین در خرداد ۱۴۰۰ به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا» به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری، ۳۰ ماه حبس تعزیری و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شد، محکومیتی که در آبان ۱۴۰۰ اجرایی شد و اکنون دوره زندان خود را می‌گذراند. 

او دومین برنده ایرانی جایزه صلح نوبل است. پیش از او خانم شیرین عبادی نیز جایزه نوبل را دریافت کرده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی