Search
Asset 2

نتانیاهو: حمله اسرائیل به رفح قطعی است

در شرایطی که گزارش‌ها حاکی از بن‌بست در مذاکرات آتش‌بس غزه است، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که حمله به رفح، قطعی و تاریخ آن نیز تعیین شده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل (Sean Gallup/Getty Images)

در شرایطی که گزارش‌ها حاکی از بن‌بست در مذاکرات آتش‌بس غزه است، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که حمله به رفح، قطعی و تاریخ آن نیز تعیین شده است.

بنیامین نتانیاهو تاکید کرده که حمله و ورود ارتش اسرائیل به رفح به عنوان آخرین پناهگاه حماس، «قطعی» و تاریخ آن هم مشخص شده است. او به جزییات بیشتری درباره زمان آغاز حمله به رفح اشاره نکرده است.

او گفته است که «اولویت ما آزادی همه گروگان‌های و دستیابی به پیروزی کامل بر حماس است، که این پیروزی مستلزم ورود به رفح و از بین بردن گردان‌های تروریستی در آنجا است.»

این اظهارات نتانیاهو در حالی است که دولت‌ها و سازمان‌های مختلف بارها از اسرائیل خواسته‌اند که به دلیل اسکان بیش از یک میلیون نفر آواره فلسطینی در رفح از حمله به این منطقه خودداری کند.

از سویی دیگر، حماس امروز سه‌شنبه بیست‌ویکم فروردین ماه اعلام کرد که پیشنهادی که از سوی اسرائیل برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه دریافت کرده است هیچ یک از مطالبات این گروه را برآورده نمی‌کند.

این گروه شبه‌نظامی همزمان تاکید کرده است که پیشنهاد اسرائیل را بررسی خواهد کرد و از طریق میانجیگران قطری و مصری به آن پاسخ خواهد داد.

مخالفت نتانیاهو با طرح آمریکا برای آتش‌بس غزه

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» روز گذشته اعلام کرد که برخی اعضای کابینه اسرائیل، پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در غزه را تأیید کردند.

این رسانه عنوان کرده که نتانیاهو با این طرح مخالفت و اعلام کرده است که زمان ورود به رفح تعیین شده است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه (LUDOVIC MARIN/AFP via Getty Images)

درخواست فرانسه، مصر و اردن برای آتش‌بس فوری در غزه

روزنامه لوموند فرانسه با انتشار گزارشی نوشت که روسای جمهور فرانسه و مصر و شاه اردن خواستار آتش‌بس فوری در غزه شده‌اند.

سران این سه کشور نسبت به پیامدهای حمله زمینی به رفح که صدها هزار آواره فلسطینی در آنجا حضور دارند، هشدار دادند و خواهان اجرای قطعنامه شورای امنیت درباره آتش‌بس فوری در غزه شده‌اند.

روز گذشته شبکه تلویزیونی دولتی مصر به نقل از یک مقام ارشد اعلام کرد که مذاکرات درباره آتش‌بس غزه در قاهره رو به پیشرفت است و همه طرف‌ها بر سر نکات اساسی توافق کرده‌اند.

در حالی که المیادین، رسانه وابسته به حزب‌الله لبنان عنوان کرد که هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

اسرائیل و حماس در روز یکشنبه و پس از ورود ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در روز شنبه، تیم‌هایی را برای مذاکره به مصر اعزام کردند.

رویترز نوشته بود که ایالات متحده در پی مشارکت برای حصول توافقی جهت تبادل گروگان‌ها و کاهش بحران انسانی در غزه است.

هیأت‌ حماس روز گذشته قاهره را ترک کرد و قرار است ظرف دو روز برای توافق بر سر شرایط توافق نهایی به قاهره باز گردد.

دور پیشین مذاکرات آتش‌بس غزه در ماه گذشته با میانجیگری قطر و مصر به بن‌بست رسیده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی