Search
Asset 2

خنثی‌سازی طرح جمهوری اسلامی برای ترور وزیر امنیت داخلی اسرائیل 

سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شین بت، اعلام کرد که طرح ترور مقام‌های اسرائیل که از سوی جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی‌شده بود را خنثی کرده است.
وزیر امنیت ملی راست افراطی اسرائیل، ایتامار بن گویر (C) در مراسم روز یادبود سربازان کشته شده (یوم هازیکارون) در گورستان نظامی در Beersheba در 25 آوریل 2023 شرکت می کند.(GIL COHEN-MAGEN/AFP via Getty Images)

سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شین بت، اعلام کرد که طرح ترور مقام‌های اسرائیل که از سوی جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی‌شده بود را خنثی کرده است. 

شین بت عنوان کرد که در این طرح قرار بود که ایتمار بن گویر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل و یهودا گلیک، نماینده سابق حزب لیکود ترور شوند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رابطه با این طرح ۵ نفر بازداشت شدند که دو تن از آنها از شهروند‌های عرب اسرائیلی هستند که حمد حمادی، ۲۳ساله، و یوسف حمد، ۱۸ساله، معرفی شدند. 

به گفته منابع اسرائیلی، سه تن دیگر مراد کمامجه، ۴۷ساله، حسن مجاریمه، ۳۴ساله، و زیاد شانتی، ۴۵ساله، و ساکن کرانه غربی رود اردن بودند. 

روزنامه تایمز اسرائیل اعلام کرد که مراد کمامجه و حسن مجاریمه با همکاری یک شهروند اردنی که توسط نهاد‌های امنیتی جمهوری اسلامی آموزش دیده بود قصد داشتند سلاح به داخل اسرائیل قاچاق کرده و درباره آقای بن گویر و یهودا گلیک، نماینده سابق مجلس اسرائیل، اطلاعات جمع‌آوری کنند. 

در ادامه این گزارش آمده بود که دو شهروند عرب اسرائیل که ساکن شمال این کشور بودند دستور داشتند خودروهای شهروندان اسرائیلی را در حیفا به آتش بکشند و از آن فیلم‌برداری کنند و آن به عنوان نوعی آزمایش برای آماده شدن برای «ترور بسیار جدی‌تر» ذکر شده بود. 

شین بت اعلام کرد که حضور شهروندان اسرائیلی در عملیات تروریستی را به صورت بسیار جدی دنبال می‌کند و این پنج نفر در دادگاه با اتهامات امنیتی جدی روبرو هستند. 

به دنبال انتشار این خبر، ایتمار بن گویر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل با انتشار پستی در شبکه اجتماعی بدون اینکه مشخص کند منظور او خودش است یا وزیر دیگری نوشت که «مظنونان فلسطینی برای ترور یک وزیر در اسرائیل توطئه کرده‌انداو از نیروهای امنیتی اسرائیل برای کشف و دستگیری «گروه تروریست‌ها» تشکر کرده است. 

او همچنین اضافه کرد که «من برای تغییر اساسی شرایط زندان تروریست‌ها همچنان بدون ترس و محابا و حتی با شدت بیشتر اقدام خواهم کرد.» 

این خبر در رسانه‌های اسرائیل بازتاب فراوانی داشت و وب‌سایت خبری i24News نیز نوشت که بازداشت‌های اخیر نشان‌دهندۀ روش‌های جمهوری اسلامی است که اتباع اسرائیلی از جمله افراد دارای سوءپیشینه را در ازای پول، برای اجرای طرح‌های تروریستی به استخدام خود در می‌آورد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی