Asset 2

پایگاه داده‌‏ها‌ی جدید در چین زندانیان سیاسی را ردیابی می‌کند

پایگاه داده‌‏ها‌ی جدید در چین زندانیان سیاسی را ردیابی می‌کند. (Shutterstock*)
پایگاه داده‌‏ها‌ی جدید در چین زندانیان سیاسی را ردیابی می‌کند. (Shutterstock*)
پایگاه داده‌‏ها‌ی جدید در چین زندانیان سیاسی را ردیابی می‌کند. (Shutterstock*)

یک گروه از مدافعان حقوق بشر چینی یک پایگاه داده از زندانیان سیاسی را در سرزمین اصلی چین راه‌اندازی کرده‌اند.

سازمان مرتبط با زندانیان سیاسی چین با نام سی‌پی‌پی‌سی که توسط افراد داوطلب هدایت می‌شود، یک وب‌‏سایت به زبان چینی راه‌اندازی کرده است که وضعیت زندانیان سیاسی را در چین جمع‌آوری، بررسی و منتشر می‌کند.

این گروه از زمان آغاز آن در روز ۱ فوریه، بیشتر شامل فعالان حقوق بشر بوده است و تاکنون لیستی از ۱۰۰ زندانی سیاسی را منتشر کرده است. این لیست شامل فعالان دموکراسی، مخالفین سیاسی، فعالان حقوق بشر و همچنین زندانیان عقیدتی مسیحی، اویغور، تبتی و فالون گونگ می‌شود. در بین آنها «شوجیانگ» (شماره‌ی ۵۴)، بنیانگذار «فعالیت شهروندان جدید» و «ایلهام توهتی» (شماره‌ی ۵۹)، دانشمند اهل اویغور دیده می‌شوند.

برخی از اعضای داوطلب سی‌پی‌پی‌سی خود از زندانیان سابق سیاسی هستند. آنان در طول ۳ ماه گذشته مقادیر زیادی داده و هزاران عکس را برای درست کردن پروفایل ۱۰۰ زندانی اول، جمع‌آوری و طبقه‌بندی کرده‌اند. بر طبق گزارش تلویزیون سلسله‌ی تانگ جدید ان‌تی‌دی‌، مستقر در نیویورک، پروفایل‌های جدید همراه با به‌روزرسانی‌ها به آن اضافه خواهد شد.

هدف اصلی این پروژه برداشتن گامی مؤثر در جهت  آزادی هر کدام از این زندانیان است. با برجسته کردن پرونده‌ی هرکدام از این زندانیان، گروه امیدوار است که توجه بین‌المللی بیشتری را به این موضوع جلب کند. هدف دیگر بالا بردن پیشرفت اجتماعی در چین است.

«تانگ جینگ لینگ» وکیل حقوق بشر چین از سال ۲۰۰۸ اقدام به جمع‌آوری داده در مورد زندانیان عقیدتی کرده است. او همچنین از کابران اینترنت در چین خواسته است که کارت پستال به این زندانیان بفرستند.

تانگ به ان‌تی‌دی گفت که تعداد بسیار زیادی زندانیان عقیدتی در چین وجود دارد. اگر از قتل عام ۴ ژوئن ۱۹۸۹ افرادی اقدام به جمع‌آوری اطلاعات و انجام فعالیتهای هدفمند برای آزادی این زندانیان مانند فرستادن کارت پستال کرده بودند، فشار بسیار زیادی به رژیم کمونیستی چین وارد می‌آمد. این موضوع همچنین می‌توانست افراد تحت بازداشت را به حفظ عقیده‌‏ی ‌خود ترغیب کند.

وب‌سایت کنگره‌ی جهانی اویغور، لیستی از دهها زندانی سیاسی اویغور را منتشر کرده‌ است که شامل نویسندگان، روزنامه‌نگاران و مدیران سایت می‌شود که با اتهامات مرتبط با آزادی بیان، آزادی اجتماع و همچنین اتهامات مذهبی به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند.

احتمالاً تعداد واقعی به مراتب بیشتر از این است؛ ولی به دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده توسط مسئولان چینی در افشا کردن جزئیات در مورد زندانیان اویغوری، تعیین تعداد دقیق آن غیرممکن است.

مطابق سوابق غیرکامل ثبت شده توسط گروه‌های فالون گونگ مانند مینگ‌هویی و سازمان جهانی بررسی آزار و اذیت فالون‌گونگ، تعداد تمرین‌کنندگان فالون گونگ که به طور غیرقانونی بازداشت شده‌اند، احتمالاً به صدها هزار نفر می‌رسد.

اگر تعداد افرادی که در طول ۱۵ سال گذشته در بازداشت فوت کردند، مانند «کائوشان لین» (شماره‌ی ۶۳ در لیست) فعال حقوق بشر، به لیست اضافه می‌‏شد، این آمار به میلیون‌ها نفر می‌رسید. اگر افراد داوطلب در سی‌‌پی‌پی‌سی قادر به جمع‌آوری مشخصات تمامی زندانیان می‌بودند، به احتمال زیاد لیست زندانیان تبدیل به یک طومار می‌‏شد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی