Search
Asset 2

قصد آمریکا برای اعمال تعرفه‌های جدید بر خودروهای برقی و محصولات انرژی سبز چین

دولت بایدن قصد دارد تعرفه‌های عمده جدیدی را بر خودروهای برقی، قطعات نیمه‌هادی‌ها، تجهیزات خورشیدی و تجهیزات پزشکی وارداتی از چین اعمال کند.
کانتینرهای ارسال شده از چین و سایر کشورهای آسیایی در بندر لس آنجلس در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ تخلیه می‌شوند. (MARK RALSTON/AFP via Getty Images)

دولت بایدن قصد دارد تعرفه‌های عمده جدیدی را بر خودروهای برقی، قطعات نیمه‌هادی‌، تجهیزات خورشیدی و تجهیزات پزشکی وارداتی از چین اعمال کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی و یک منبع آگاه دیگر گزارش داد که احتمال می‌رود به ویژه تعرفه خودروهای برقی از ٪۲۵ به ٪۱۰۰ .برسد و چهار برابر شود. 

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که مقامات دولت آمریکا درباره تولید «مازاد ظرفیت» خودروهای برقی و سایر محصولات چینی ابراز نگرانی کرده‌‌اند و آن را تهدیدی برای مشاغل و امنیت ملی ایالات متحده می‌دانند. 

در این گزارش تصریح شده است که کشورهای صنعتی از جمله آمریکا و متحدان اروپایی آن بیم دارند که موجی از صادرات ارزان قیمت چین بر تولیدات داخلی این کشورها غلبه کند. 

تعرفه‌های اضافی و اعتبار سیاسی در انتخابات آمریکا 

  

آسوشیتدپرس نوشته است که تعرفه‌های اضافی تا حدودی برای انتخابات ریاست جمهوری نوامبر اعتبار سیاسی به همراه دارد. 

هم بایدن و هم رقیب احتمالی جمهوری‌خواه او، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به رای‌دهندگان گفته‌اند که در قبال چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده و یک رقیب ژئوپلیتیکی در حال ظهور، سختگیر خواهند بود.

در ایالات متحده نگرانی خاصی وجود دارد درباره اینکه محصولات انرژی سبز چین، سبب بی‌اثر شدن سرمایه‌گذاری‌های انبوه در زمینه تکنولوژی‌های سازگار با اقلیم شود.

ترامپ پیشتر ایده وضع تعرفه‌های کلان علیه چین را مطرح کرد. او بارها مدعی شده است که حمایت بایدن از خودروهای برقی در نهایت باعث می‌شود که مشاغل کارخانه‌های آمریکایی به چین بروند.

بایدن سیاست خود را «رقابت با چین، نه درگیری» تعریف کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی