Search
Asset 2

نیوزلند جمهوری اسلامی ایران را به دلیل حمایت از روسیه در جنگ اوکراین تحریم کرد

نیوزلند اعلام کرد که امروز تحریم‌های بیشتری علیه ۲۸ فرد و ۱۴ نهاد اعمال کرد که از حمله روسیه به اوکراین حمایت می‌کنند. ایران نیز در فهرست تحریم‌ها قرار دارد.
وینستون پترز وزیر خارجه نیوزلند. (MARTY MELVILLE/AFP via Getty Images)

وزیر امور خارجه نیوزلند اعلام کرد که این کشور امروز تحریم‌های بیشتری را علیه ۲۸ فرد و ۱۴ نهادی اعمال کرده که از حمله روسیه به اوکراین حمایت نظامی و استراتژیک می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز در فهرست این تحریم‌ها قرار دارد.

به نوشته وبسایت رسمی دولت نیوزلند، وینستون پیترز تصریح کرده است که روسیه در تجاوز غیرقانونی خود به اوکراین و حمله به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور، مستقیماً توسط متحدان نظامی و صنعتی خود حمایت می‌شود.

دولت نیوزیلند افراد و نهادهایی را هدف تحریم قرار داده است که در انتقال تسلیحات از کره شمالی به روسیه برای استفاده علیه اوکراین نقش داشته‌اند. همچنین جمهوری اسلامی به دلیل ارائه کمک‌های نظامی به روسیه در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه نیوزلند تصریح کرده است که «انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه جنگ غیرقانونی این کشور در اوکراین را تسهیل می‌کند».

رسانه‌های اوکراینی پیشتر گزارش داده بودند که جمهوری اسلامی پهپادهایی با نام «شاهد» را به روسیه ارائه داده و طبق گزارش‌ها در تولید آنها در کارخانه‌های روسیه کمک می‌کند.

این رسانه‌های اعلام کرده بودند که این هواپیماهای بدون سرنشین «کامیکاز» ساخت ایران به طور گسترده در حملات علیه اهداف غیرنظامی اوکراینی استفاده می‌شود.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوراوکراین اواخر ماه مارس تصریح کرده بود که تنها در یک هفته، ۱۹۰ موشک، ۱۴۰ پهپاد «شاهد» و ۷۰۰ بمب هوایی هدایت شونده توسط روسیه به شهرهای اوکراین شلیک شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های بین المللی، روسیه از زمان آغاز تهاجم گسترده خود در فوریه ۲۰۲۲، از پهپادهای شاهد ساخت ایران برای حمله بی‌رویه به اوکراین استفاده کرده است.

تحریم‌ها علیه حکومت ایران، شامل ممنوعیت سفر، مسدود کردن دارایی، ممنوعیت معامله با افراد مرتبط با برنامه پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی و همچنین ممنوعیت صادرات مواد، تجهیزات و فناوری‌های مرتبط با این برنامه‌ها است.

طبق اعلام دولت نیوزلند، فردی که مقررات تحریم را نقض کند ممکن است تا ۱۲ ماه حبس و تا سقف ده‌هزار دلار جریمه شود. همچنین شرکتی که مقررات تحریم را زیر پا بگذارد ممکن است تا صدهزار دلار جریمه شود.

این تحریم‌ها همچنین کسانی را هدف قرار می‌دهد که انتقال اجباری کودکان اوکراینی به روسیه را تسهیل می‌کنند.

دادگاه کیفری بین‌المللی در ماه مارس ۲۰۲۳ حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ماریا لووا-بلوا، کمیسر حقوق کودکان را به اتهام تسهیل اخراج اجباری هزاران کودک از اوکراین به روسیه صادر کرد.

بر اساس اعلام وبسایت رسمی دولت نیوزلند، این کشور از زمان اجرایی شدن قانون تحریم‌های روسیه در مارس ۲۰۲۲، تحریم‌هایی را علیه بیش از ۱۷۰۰ فرد و نهاد اعمال کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی