Search
Asset 2

کره شمالی تهدید به انهدام ماهواره‌های جاسوسی آمریکا کرد

کره شمالی تهدید به انهدام ماهواره‌های جاسوسی آمریکا کرد
پخش خبری کره شمالی که تصویری از آخرین پرتاب موشک ماهواره‌بر کره شمالی ، در ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳ نشان می‌دهد. (Jung Yeon-Je/AFP via Getty Images)

کره شمالی پس از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره Malligyong-1، متعهد شد که در پاسخ به هرگونه حمله احتمالی به ماهواره نظامی خود که اخیراً پرتاب شده است، به واشنگتن پاسخ قاطع دهد.

کره شمالی روز شنبه هشداری صادر و اعلام کرد که در پاسخ به هرگونه حمله احتمالی به ماهواره نظامی خود که اخیراً پرتاب شده است، ماهواره‌های جاسوسی ایالات متحده را نابود خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع کره شمالی اعلام کرد که هر گونه حمله احتمالی به این ماهواره به عنوان «اعلان جنگ» تلقی خواهد شد.

این بیانیه در پاسخ به اظهارات یک مقام آمریکایی صادر شد، مبنی بر اینکه آمریکا می‌تواند توانایی‌های فضایی دشمن را با استفاده از انواع روش‌ها نابود کند.

شریل کلینکل، سخنگوی فرماندهی فضایی ایالات متحده، این هفته اظهار داشت که ارتش ایالات متحده این پتانسیل را دارد که «کارایی و توانایی‌های رزمی نیروهای دشمن در حوزه‌های مختلف» را کاهش دهد.

سخنگوی وزارت دفاع کره شمالی تاکید کرد که اگر ایالات متحده تلاش کند حقوق فضایی کره شمالی را نقض کند، پیونگ یانگ اقدامات لازم را برای دفاع از خود و تضعیف یا از بین بردن کارایی ماهواره‌های جاسوسی ایالات متحده انجام خواهد داد.

پرتاب یک ماهواره جاسوسی فعال، توانایی جمع آوری اطلاعات کره شمالی را به ویژه بر فراز کره جنوبی افزایش می‌دهد و در صورت بروز درگیری نظامی، داده‌های حیاتی را ارائه می‌دهد. پس از پرتاب هفته گذشته، کره شمالی ادعا کرد که ماهواره‌اش تصاویری از سایت‌‌های نظامی اصلی ایالات متحده و کره جنوبی گرفته است.

این پرتاب سومین تلاش کره شمالی برای قرار دادن چنین ماهواره‌ای در مدار پس از دو شکست قبلی بود.

کره شمالی با موفقیت ماهواره Malligyong-1 خود را به فضا پرتاب کرد و در عین حال برنامه‌های خود را برای پرتاب چندین ماهواره دیگر در یک «مدت کوتاه» اعلام کرد و اظهار داشت که «پرتاب ماهواره شناسایی حق مشروع کره شمالی برای تقویت قابلیت‌های دفاعی خود» به عنوان یک کشور است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی