Search
Asset 2

نروژ به همراه ایرلند و اسپانیا قصد دارند کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند

نخست وزیر نروژ اعلام کرد که نروژ کشور مستقل فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت به این امید که این امر به برقراری صلح با اسرائیل کمک کند.
یوناس گار استور نخست‌وزیر نروژ. (RONNY HARTMANN/AFP via Getty Images)

نخست‌وزیر نروژ، امروز چهارشنبه بیست‌ودوم ماه می اعلام کرد که نروژ کشور مستقل فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت، به این امید که این امر به برقراری صلح با اسرائیل کمک کند.

«یوناس گار استور» طی کنفرانس مطبوعاتی گفت که «در میانه یک جنگ، با ده‌ها هزار کشته و زخمی، باید تنها چیزی را که می‌تواند خانه امنی برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها فراهم کند، زنده نگه داریم: دو کشوری که می‌توانند در صلح با یکدیگر زندگی کنند».

خبرگزاری رویترز ضمن انتشار این خبر به‌ نقل از منابع مطلع نوشت که ایرلند و اسپانیا نیز کشور فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت.

بر اساس این گزارش، اسلوونی و مالت، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند که قصد دارند کشور فلسطین  را به رسمیت بشناسند و استدلال می‌کنند که راه‌حل دو کشوری برای صلح پایدار در منطقه ضروری است.

به نوشته رویترز، پیشتر حدود ۱۴۳ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل، کشور فلسطین را به رسمیت شناختند.

کشورهای اروپایی رویکرد متفاوتی به این موضوع داشته‌اند. برخی، مانند سوئد، یک دهه پیش کشور فلسطین را به رسمیت شناختند، در حالی که فرانسه قصد ندارد این کار را انجام دهد، مگر اینکه بتواند ابزار موثری برای پیشرفت به سوی صلح باشد.

نروژ که عضو اتحادیه اروپا نیست از مدت‌ها پیش اعلام کرده است که تنها در صورتی فلسطین را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت می‌شناسد که بتواند تأثیر مثبتی بر روند صلح داشته باشد، که همگام  با چیزی است که ایالات متحده در این مورد گفته است.

نروژ متحد نزدیک ایالات متحده است و این کشور اسکاندیناوی در چندین دهه اخیر به دنبال کمک به میانجیگری صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بوده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی