Asset 2

پاسخ اسرائیل به کشورهای عربی: اکنون زمان آتش‌بس نیست

کشورهای عربی خواستار آتش‌بس در غزه شدند
(PEDRO PARDO/AFP via Getty Images)

هیئتی از وزرای کشورهای عربی و سازمان همکاری اسلامی روز دوشنبه بیستم نوامبر، خواستار آتش‌بس فوری در غزه شدند.  

رویترز گزارش داده است که وزیران کشورهای اسلامی شامل عربستان سعودی، اردن، مصر، اندونزی، تعدادی از مقامات فلسطینی و سازمان همکاری‌های اسلامی در توری چند روزه در نظر دارند که به پایتخت های پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل سفر و گفتگو کنند. این هیئت در اولین مرحله از تور دیپلماتیکشان به پکن سفر کردند.  

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان گفته است: «ما اینجا هستیم تا یک سیگنال مشخص به (اسرائیل) بفرستیم. اینکه باید فورا جنگ و کشتار متوقف شود و ما باید فورا کمک‌های بشردوستانه را به غزه برسانیم.»  

عربستان سعودی به دنبال فشار بر ایالات متحده و اسرائیل برای پایان دادن به جنگ در غزه است و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی که مسئولیت اداره این کشور را برعهده دارد، هیئتی از کشورهای عربی و غیرعربی مسلمان را برای انجام این ماموریت تشکیل داده است. 

سفیر اسرائیل در پکن همزمان با سفر این هیئت در نشستی با خبرنگاران خارجی ابراز امیدواری کرده است که «در این سفر هیچ اظهاراتی در مورد آتش‌بس مطرح نشود؛ چون اکنون زمان آن نیست.»  

به گفته وی، اسرائیل امیدوار است که هیئت در مورد نقش مصر در تسهیل کمک‌های بشردوستانه به غزه و گروگان‌هایی که توسط حماس اسیر شده‌اند، صحبت کند.  

پیش از این، ریاض میزبان نشست اضطراری سران کشورهای اسلامی بود و در این نشست از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست تا درباره جنایت‌های جنگی و جنایات علیه بشریت در «سرزمین‌های فلسطینی» تحقیق کند. 

از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس، وزارت خارجه چین بارها از محکوم کردن حماس خودداری کرده است. وانگیی، وزیر خارجه چین روز دوشنبه در دیدار با هیئت کشورهای اسلامی گفته است که «پکن همیشه قاطعانه از آرمان عادلانه مردم فلسطین برای احیای حقوق و منافع ملی مشروع آنها حمایت کرده است.»  

نیویورک تایمز گزارش داده است که پکن امکان اعمال فشار و نفوذ چندانی بر اسرائیل ندارد. بعد از حمله هفتم اکتبر حماس به یک جشنواره موسیقی در اسرائیل، رژیم کمونیستی چین واکنش منفعلانه‌ای را در پیش گرفت. همین باعث شد تا اسرائیل اعلام کند که از واکنش پکن «عمیقا ناامید» شده است.  

ارتش اسرائیل به تازگی با انتشار تصاویری در صفحه ایکس خود گزارش داده است که حماس در حمله هفتم اکتبر، دو شهروند نپالی و تایلندی را به بیمارستان اصلی غزه (شفا) انتقال داده بودند.  

این نهاد نظامی اسرائیل هم‌چنین ویدیویی از بالای بیمارستان شفا منتشر کرده و افزوده است که نیروهای اسرائیلی دهانه تونل حماس را در محوطه این بیمارستان و در زیر یک خودرو بمب‌گذاری شده پیدا کرده است.  

 به گفته ارتش اسرائیل حماس برای مقابله با نیروهای اسرائیلی در داخل این تونل، درهای ضدانفجار و شکاف‌های شلیک قرار داده‌اند. ارتش اسرائیل پیش از این ادعا کرده بود که مرکز فرماندهی حماس در تونلی در زیر بیمارستان اصلی غزه موسوم به شفا قرار دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی