Search
Asset 2

درخواست سناتورهای آمریکا از دولت بایدن برای اجرای کامل تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی 

افزایش تحریم های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی
تصویری ابرنفتکش گریس 1 را در 6 ژوئیه 2019 در سواحل جبل الطارق نشان می دهد.(JORGE GUERRERO/AFP via Getty Images)

گروهی از جمهوری‌خواهان سنا، با ابراز نگرانی از افزایش فروش نفت ایران علی‌رغم تحریم‌های ایالات متحده، عنوان کردند که دولت بایدن باید اقدامات بیشتری را برای مهار صادرات غیرقانونی انرژی ایران، به ویژه به چین انجام دهد. 

گروهی متشکل از هشت سناتور آمریکایی در نامه‌ای که روز جمعه به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جانت یلن، وزیر خزانه‌داری فرستاده شد، از دولت بایدن خواستند تا راهبردی برای محدود کردن صادرات پتروشیمی ایران طراحی کنند.  

به گفته آنها این استراتژی باید شامل تحریم‌های اضافی علیه افراد و نهادهای جمهوری خلق چین باشد که به خرید، پالایش یا معامله نفت با منشأ ایران ادامه می‌دهند. 

در نامه این سناتورها آمده است که ناوگان نفتکش‌های ایران، به عنوان ابزار اصلی حکومت جمهوری اسلامی برای تجارت «غیرقانونی نفت»، از ۶۰ کشتی در سال ۲۰۲۱ به ۳۳۸ کشتی افزایش یافته است و با وجود تحریم‌ها، جمهوری خلق چین از زمان روی کار آمدن بایدن، تقریباً ۴۷ میلیارد دلار نفت از ایران خریداری کرده است 

منتقدان مدت‌هاست که دولت بایدن را به عدم اجرای جدی تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات متحده در حین مذاکره با تهران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ متهم می‌کنند. آنها استدلال کردند که افزایش قابل توجهی در صادرات نفت ایران به چین با روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا رخ داد. 

این به نوبه خود جمهوری اسلامی را در مذاکرات هسته‌ای که در آوریل ۲۰۲۱ آغاز شد و سپتامبر گذشته به بن‌بست رسید، ناسازگارتر کرده است. 

در حالی که ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ کمتر از ۲۵۰ هزار بشکه در روز می‌فروخت، بر اساس گزارش‌های منتشر شده، صادرات روزانه این کشور اکنون از ۱٫۵ میلیون بشکه فراتر رفته است. 

جمهوری‌خواهان سنا در نامه خود با اشاره به اینکه دولت بایدن در اجرای تحریم‌ها کند بوده است، عنوان کردند اجرانشدن تحریم‌ها بدون عواقب نیست و ایران از این «پول بادآورده (درآمدهای نفتی) برای سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز در داخل»، تأمین مالی «حملات نیابتی تروریستی» علیه سربازان و دیپلمات‌های آمریکایی و دامن‌زدن به جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین استفاده می‌کند. 

آنها اضافه کردند: برای پیشبرد منافع حیاتی امنیت ملی ایالات متحده و مهار رفتار بدخواهانه حکومت ایران، ما از شما درخواست می‌کنیم که فوراً تحریم‌های موجود را اجرا کنید. 

پیش‌تر نیز بیش از نیمی از قانونگذاران در مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب این کشور در نامه‌ای به جو بایدن، از او خواستند تا اقدامات بیشتری برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران و آماده شدن برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی انجام دهد. 

در این نامه که به امضای ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از جمله ۱۱۰ دموکرات و ۱۳۹ جمهوری‌خواه رسیده، آمده است: «ایالات متحده باید تلاش‌های خود را برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای افزایش دهد و بدون هیچ ابهامی به ایران اطلاع دهد که هرگونه پیشرفت بیشتر در برنامه هسته‌ای‌اش، عواقب شدیدی را برای این کشور به دنبال خواهد داشت» 

آژانس بین‌المللی انرژی نیز به تازگی گزارش داد که تولید روزانه نفت ایران از نوامبر پارسال که اعضای اوپک تصمیم به کاهش دوباره تولید نفت برای حفظ قیمت آن گرفتند، ۵۳۰ هزار بشکه رشد داشته و ماه گذشته به سه میلیون و ده‌هزار بشکه در روز اوج گرفت.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی