Search
Asset 2

دولت بایدن: امیدواریم یکی از گروگان‌‌‌‌‌‌‏های آمریکایی امروز آزاد شود؛ ترامپ: برای آمریکا دیگر احترامی قائل نیستند

واکنش ترامپ به ریاست موقت مجلس نمایندگان
رئیس جمهور سابق ایالات متحده دونالد ترامپ در ۶ اوت ۲۰۲۲ در هیلتون آناتول در دالاس، تگزاس سخنرانی می کند.(Brandon Bell/Getty Images)

یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه گفت که دولت بایدن «دلایلی دارد که فکر می‌‌‌‌‌‌‏کند» یکی از گروگان‌‌‌‌‌‌‏های آمریکایی‌ در غزه، امروز یکشنبه آزاد می‌شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به سی‌‌‌‌‌‌‏ان‌‌‌‌‌‌‏ان گفت که ما با حماس سروکار داریم. بنابراین در وضعیتی هستیم که نمی‌‌‌‌‏توانیم اعتماد کنیم؛ اما وضعیت را بررسی می‌‌‌‌‏کنیم.

دو زن آمریکایی و یک کودک به نام ابیگیل ادان، در حال حاضر در وضعیتی نامعلومی هستند و انتظار می‌رود که بخشی از گروه ۵۰ زن و کودک گروگانی باشند که به عنوان بخشی از آتش‌بس چهار روزه قرار است آزاد شوند. امروز سومین روز این آتش‌‌‌‌‌‌‏بس است.

ابیگل ۴ ساله، طی حمله حماس در هفتم اکتبر شاهد کشته شدن پدر و مادرش در جلوی چشمانش بود.

در مجموع ده آمریکایی طی حمله به شهرک‌های اسرائیل در ۷ اکتبر اسیر یا ناپدید شده‌‌‌‌‌‌‏اند. حماس دو شهروند آمریکایی را در ۲۰ اکتبر آزاد کرد. اما تا‌‌‌‌‌‌‏کنون هیچ آمریکایی به عنوان بخشی از توافق جدید، در روز‌‌‌‌‌‌‏های جمعه یا شنبه آزاد نشده است.

سالیوان گفت که دانستن وضعیت واقعی آمریکایی‌هایی که در بازداشت هستند دشوار است. نمی‌‌‌‌‌‌‏‌‌‌‌‌‌‏توانیم به طور قطع بگوییم که آیا هر سه آنها هنوز زنده هستند یا خیر.

دونالد ترامپ درباره آزاد نشدن گروگان‌‌‌‏های آمریکایی چه می‌‌‌‏گوید؟

دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا گفته است که عدم حضور آمریکایی‌ها در آزادی گروگان‌های پیشین از سوی حماس نشان‌دهنده «عدم احترام» به آمریکا در دولت بایدن است.

ترامپ در پستی در تروث سوشال گفت: «متوجه شده‌‌‌‌‌‌‏اید که حماس مردم کشورهای دیگر را بازگردانده؛ اما تاکنون یک گروگان آمریکایی را بازنگردانده است؟ تنها یک دلیل برای آن وجود دارد، عدم احترام به کشور و رهبری ما. این دوره بسیار غم انگیز و تاریک است. آمریکا!»

جو بایدن روز جمعه در حین گذراندن تعطیلات در ماساچوست، گفت که انتظار دارد گروگان‌‌‌‏های آمریکایی آزاد شوند. (Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)

بایدن به تعطیلات رفته است

در همین حال، رئیس جمهور بایدن روز جمعه در حین گذراندن تعطیلات در نانتاکت ایالت ماساچوست، گفت که انتظار دارد گروگان‌‌‏های آمریکایی آزاد شوند.

بایدن هم گفته است: «نمی‌‌‏دانیم که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، اما انتظار داریم که رخ دهد … ما لیست همه گروگان‌‌‏ها را نداریم و نمی‌‌‏دانیم چه زمانی آزاد می‌‌‏شوند، اما از تعداد افرادی که قرار است آزاد شوند، خبر داریم.»

اسرائیل هم اکنون تایید کرده است که لیست اسامی گروگان‌‌‏هایی که قرار است آزاد شوند را دریافت کرده است.

رئیس‌‌‏جمهور آمریکا با فشار فزاینده‌‌‏ای درباره شهروندان آمریکایی که هنوز در اسارت حماس هستند، مواجه است.

لارن بوبرت، نماینده جمهوری‌‌‏خواه مجلس نمایندگان آمریکا در پستی در ایکس گفت: حماس از آزادی شهروندان آمریکایی که گروگان گرفته‌اند خودداری می‌کند … رئیس جمهور ایالات متحده چه کار می‌‌‏کند؟ او همچنان از تعطیلات خود در یک عمارت ۴۰ میلیون دلاری لذت می‌‌‏برد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی