Search
Asset 2

منشأ کلمه «OK»

(شاتراستاک)
(شاتراستاک)
(شاتراستاک)

کلماتی که صدایی شبیه «OK» دارند در فرهنگ‌های مختلف و زبان‌های گوناگون، قرن‌‏ها برای بیان احساساتی مشابه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ولی بیشتر آنها هیچ رابطه‌ای باکلمه مدرن «OK» ندارد.

دیکشنری‌های آکسفورد چنین توضیح می‌دهد: «از نظر شواهد زبان‌شناختی و تاریخی به نظر کاملاً غیرمحتمل می‌آید که از این اصطلاحات برگرفته شده باشد: اصطلاح اسکاتلندیoch aye، کلمه یونانی Ola Kala(به معنی خوب است)، اصلاح Oke یا Okeh مربوط به سرخ‌پوستان چاکتاو (به معنی اینطور است)، فرانسوی  aux Cayes(برگرفته از کایس، بندری در هائیتی که به‌‏خاطرعرق نیشکر شهرت دارد)، اصطلاح  au quai(«به سمت اسکله» که ظاهراً توسط کارگران فرانسوی‌‏زبان لنگرگاه استفاده می‌شده است) و یا حروف اول اسم مأمور حمل و نقل راه آهنObediah Kelly  که گفته می‌شود از«OK» در اسنادی که بررسی می‌کرده، استفاده کرده است.»

پس «OK» از کجا نشأت می‌گیرد؟

دیکشنری‌های آکسفورد و Dictionary.com چنین بیان می‌کنند که آن احتمالاً از «OrlKorrect» غلط املائی خنده‌دار«All Correct» گرفته شده که واژه کاربردی پرطرفداری در دهه ۱۸۳۰ بوده است.

احتمال دیگری که توسط دیکشنری‌‏های آکسفورد ذکر شده، این است که ممکن است از میان بردگانی که دارای ریشه آفریقای غربی هستند نشأت گرفته باشد، اگرچه نمی‌توان با اطمینان به منشأ آن اشاره کرد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.‌

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی