Search
Asset 2

بازداشت ۲۹ نفر در راهپیمایی طرفداران فلسطین در لندن 

تجمع اعتراضی طرفداران فلسطینی در لندن
مردم در حمایت از غزه در ۴ نوامبر ۲۰۲۳ در لندن، بریتانیا تظاهرات کردند. (Carl Court/Getty Images)

پلیس لندن اعلام کرد ۲۹ نفر از طرفداران فلسطینی که برای چهارمین شب متوالی به خیابان آمده و تجمع اعتراضی برگزار کردند را بازداشت کرده است. 

پلیس متروپولیتن گفت که در جریان اعتراضات شب گذشته چهار افسر پلیس در اثر پرتاب وسایل آتش‌بازی به سمت افسران مجروح شدند. 

در همین حال، پلیس حمل و نقل بریتانیا (BTP) تحصن تعدادی از معترضان حامی فلسطین را در ایستگاه‌هایی از جمله گلاسکو سنترال، منچستر پیکادلی، و چارینگ کراس لندن متفرق کرد و یک نفر در منچستر دستگیر شد. 

پلیس لندن اعلام کرد که دو نفر به دلیل جرایم تروریستی به دلیل وجود عبارت نامناسب تروریستی در بنرهایی که در دست داشتند دستگیر شدند و دیگر دستگیری‌ها به دلیل تحریک نفرت نژادی، سایر جنایات با انگیزه نژادی، خشونت و حمله به یک افسر پلیس بود. 

این نیرو همچنین خبر داد که افسران با استفاده از فناوری تشخیص چهره توانستند مردی را در شبکه‌های اجتماعی شناسایی کنند که گفته می‌شود در طول یک سخنرانی اظهارات یهود ستیزانه عنوان کرده است. 

در بعدازظهر شنبه و در حالی که جنگ اسرائیل و حماس وارد هفته پنجم می‌شود، تظاهرکنندگان بر فراز فواره‌های معروف میدان ترافالگار بالا رفتند، در حالی که گروهی عمدتاً صلح‌آمیز پرچم‌ها و بنرها را در تکان دادند و خواستار آتش‌بس در غزه شدند. 

با فرارسیدن غروب تعدادی از تظاهرکنندگان با پلیس درگیر شدند و گروه‌های کوچک‌تری از معترضان متفرق و از این تظاهرات دور شدند. 

بنرهای مشابهی نیز در تظاهراتی در ورشو به نمایش گذاشته شد سفیر اسرائیل در لهستان آن را «یهودستیزی آشکار» خواند و محکوم کرد. 

حداقل یکی از معترضان بنری با تصویری از پرچم اسرائیل که در سطل زباله انداخته شده بود در دست داشت که روی آن نوشته شده بود «بیایید جهان را تمیز نگه داریم 

برخی دیگر از معترضان با وجود اختلاف نظر پیرامون معنای شعار «از نهر تا بحر، فلسطین آزاد می‌شود» این شعار سر دادند. 

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، قبلاً این شعار را یهودی‌ستیزانه خوانده و عنوان کرده بود که این شعار برای نابودی اسرائیل «به طور گسترده استفاده شده است 

منظور این شعار این است که از رود اردن تا دریای مدیترانه که اسرائیل نیز در آن قرار می‌گیرد سرزمین فلسطین است و باید آزاد شود. 

همچنین پلیس لندن دستوری صادر کرد که به افسران این قدرت را می‌داد تا از شخصی بخواهند هر وسیله‌ای را که برای مخفی‌کردن هویت خود استفاده می‌کند را کنار بگذارد. بسیاری از تظاهرکنندگان صورت خود را پوشانده بودند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی