Asset 2

دیدار دوساعته وزرای خارجه ایران و فرانسه در پکن؛ ابراز نگرانی پاریس از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی

دیدار وزیر خارجه فرانسه کاترین کولونا با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی (ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در پکن، خواستار آزادی شهروندان فرانسوی زندانی در ایران شد و نگرانی کشور خود را از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و وضعیت داخلی ایران ابراز کرد. 

وزارت امور خارجه فرانسه گزارش داد کاترین کولونا وزیر امور خارجه این کشور روز پنج‌شنبه با همتای ایرانی خود که برای گفت‌وگو با وزیر امور خارجه عربستان سعودی در پکن حضور داشت، گفت‌وگو کرده است. 

امیرعبداللهیان برای دیدار با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به پکن رفته است. وزیر امور خارجه فرانسه نیز امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور را در سفر به چین همراهی می‌کرد 

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه، وزیر امور خارجه این کشور بار دیگر خواستار آزادی فوری شش فرانسوی زندانی در ایران شد و بازداشت و زندانی کردن آنان را «خودسرانه» خواند. 

گفتنی است چند شهروند این کشور از پیش از اعتراضات سراسری در ایران زندانی شده‌اند و در جریان خیزش انقلابی نیز جمهوری اسلامی تعداد بیشتری از اتباع خارجی از جمله اتباع فرانسوی را بازداشت کرد. 

در بیانیه روز جمعه وزارت امور خارجه فرانسه همچنین آمده است که گفت‌وگوی کولونا و امیرعبداللهیان «بر وضعیت ایران، همه مسائل منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران» متمرکز بود. 

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان در توییتر این دیدار دوساعته را تایید کرد و بدون اشاره به موضوعات داخلی ایران و آزادی گروگان‌های خارجی نوشت: طرفین در باره «مناسبات دوجانبه، توافق اخیر تهران و ریاض، مسائل منطقه‌ای از جمله فلسطین و لبنان، لغو تحریم‌ها و برنامه هسته‌ای ایران» صحبت کرده‌اند. 

امیرعبداللهیان گفته که ضمن انتقاد از «رفتار دولت فرانسه در عدم اجرای تعهدات برجامی، بر لزوم رعایت احترام به حقوق شهروندان معترض فرانسوی تأکید کرده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی