Search
Asset 2

جمهوری اسلامی به پرداخت ۱۹ میلیون دلار غرامت به خانواده امیرانتظام محکوم شد 

محکومیت جمهوری اسلامی به پرداخت غرامت به خانواده امیرانتظام
(Twitter)

دادگاه فدرال در واشنگتن دی‌سی جمهوری اسلامی را مسئول شکنجه و ۴۰ سال حبس غیرقانونی عباس امیرانتظام، سخنگوی دولت موقت بازرگان دانست و حکومت ایران را به پرداخت غرامت محکوم کرد. 

این دادگاه که با شکایت فرزندان عباس امیرانتظام برگزار شده بود با صدور حکمی جمهوری اسلامی را به پرداخت غرامت به مبلغ ۱۹ و نیم میلیون دلار به شاکیان این پرونده محکوم کرد. 

در تیرماه ۱۳۹۸ و در نخستین سالگرد درگذشت عباس امیرانتظام، اردشیر، انوشیروان و الهام، سه فرزند او، در این دادگاه آمریکا از جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران به اتهام «حبس غیرقانونی، شکنجه و ایجاد شرایطی که موجب مرگ» پدرشان شد، شکایت کردند. 

به گفته وکیل این پرونده، غرامت مذکور در ارتباط با رنجی که فرزندان امیرانتظام در زمان کودکی در ارتباط با شرایط بسیار سخت پدرشان متحمل شدند، تعیین شده است. اردشیر و انوشیروان امیرانتظام و الهام برویر در زمان بازداشت پدرشان، ۲، ۶ و ۹ساله بودند. 

فرزندان امیرانتظام در پیامی با اشاره به اینکه هیچ مقدار خسارتی نمی‌تواند پدرشان را به آنها بازگردانده یا بی‌عدالتی صورت گرفته علیه او را جبران کند، گفتند: «ما با هدف تأکید بر اهمیت پاسخگویی و نشان دادن اینکه می‌توانیم بر رژیمی که پدرمان را از ما گرفت پیروز شویم، این پرونده را پیگیری کردیم 

علی هریسچی، وکیل شاکیان این پرونده، نیز این حکم را فرصتی مهم برای مدافعان حقوق بشر در ایران و سراسر جهان خواند و ابراز امیدواری کرد این حکم علاوه بر تأکید بر بی‌گناهی امیرانتظام، درباره «بدرفتاری وحشیانه و شکنجه‌ای» که او در زندان‌های ایران تحمل کرد، آگاهی‌بخش باشد. 

عباس امیرانتظام، سخنگو و معاون نخست‌وزیر دولت موقت مهدی بازرگان پس از انقلاب اسلامی که از وی به عنوان قدیمی‌ترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی نام برده می‌شد، در ۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۷ درگذشت. 

عباس امیرانتظام پس از اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام در آبان سال ۱۳۵۸، در حالی که سفیر ایران در سوئد بود به تهران احضار و بازداشت شد. او به اتهام «جاسوسی» و «همکاری» با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا محاکمه و به اعدام محکوم شد. اما در نهایت حکم اعدام او به حبس ابد تقلیل یافت. 

امیرانتظام ۱۷ سال از دوران زندان خود ممنوع الملاقات بود و درخواست‌های مکررش برای تجدید دادرسی و اعاده حیثیت، از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی نادیده گرفته شد. 

امیرانتظام پس از اعزام به مرخصی از زندان وقتی در یک مصاحبه از اسدالله لاجوردی رئیس پیشین زندان اوین، به عنوان «جلاد» یاد کرد در سال ۱۳۷۹ با شکایت خانواده لاجوردی بار دیگر به زندان بازگردانده شد. اوایل دهه هشتاد، او بار دیگر به دلیل بیماری به مرخصی از زندان اعزام شد اما پس از نوشتن مقاله «برگزاری رفراندوم» در سال ۱۳۸۲ بار دیگر بازداشت و زندانی شد. 

با آنکه عباس امیرانتظام سال‌های پایانی عمر خود تا ۲۱ تیر ۱۳۹۷ را در بیرون از زندان گذراند، اما همچنان از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم و ممنوع‌الخروج بود. او در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بود زندانبان‌ها برای تحقیر او  ۷ سال اجازه ندادند که کفش یا دمپایی به پا کند. 

دیوان عالی آمریکا در ماه آوریل ۲۰۱۶ میلادی با صدور حکمی تایید کرد که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از داراییهای بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی