Search
Asset 2

قانون‌گذاران آمریکا کمک مالی پنتاگون به دانشگاه‌های میزبان مؤسسه کنفوسیوس را ممنوع می‌کنند 

کمک مالی وزارت دفاع ایالات متحده به دانشگاه‌هایی که میزبان مؤسسه کنفوسیوس وابسته به رژیم کمونیستی چین هستند ممنوع می‌شود.
ساختمان مؤسسه کنفوسیوس در محوطه دانشگاه تروی، در تروی، آلا، در 16 مارس 2018.(Kreeder13/Wikimedia Commons)

تعدادی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را ارائه کرده‌اند که بر اساس آن کمک مالی وزارت دفاع ایالات متحده به دانشگاههایی که میزبان مؤسسه کنفوسیوس وابسته به رژیم کمونیستی چین هستند ممنوع می‌شود. 

مؤسسه کنفوسیوس نهادی وابسته به رژیم چین است که هدف آن ترویج دانش، زبان و فرهنگ چینی در سراسر جهان عنوان شده و بورسیه‌هایی هم برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد اما بسیاری این نهاد را یک بازوی تبلیغاتی و حتی جاسوسی و نفوذ حزب کمونیست چین در کشورهای دیگر می‌دانند. 

پیش‌تر و در سال ۲۰۲۱ قانونی تصویب شده بود که پنتاگون را از ارائه بودجه به مؤسسات آموزش عالی که میزبان مؤسسه کنفوسیوس هستند منع می‌کرد اما با این حال در آن قانون بندی گنجانده شده بود که به وزیر دفاع اجازه می‌داد برای برخی از مؤسسات استثنا قائل شود، اما لایحه‌ای که اکنون ارائه شده قرار است روند استثنا قائل شدن را نیز ممنوع کند. 

جیم بنکس یکی از نمایندگان ارائه‌دهنده این لایحه عنوان کرد که «ما نباید راه قابلیت جاسوسی حزب کمونیست چین در دانشگاه‌ها را هموار کنیم.» 

او همچنین اضافه کرد که «بر اساس عقل سلیم با اطمینان از اینکه هیچ بودجه وزارت دفاع آمریکا به دانشگاه‌های میزبان مؤسسه کنفوسیوس نمی‌رسد، باید از تحقیقات آمریکایی حفاظت کرد و این اقدام برای امنیت ملی ما حیاتی است.» 

نفوذ حزب کمونیست چین

طبق گزارش کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی ایالات متحده و چین در سال ۲۰۱۸، مؤسسه کنفوسیوس به عنوان مراکز زبان، فرهنگ و تاریخ چینی عمل می‌کند، اما توسط حزب کمونیست چین حمایت مالی و نظارت می‌شود. 

طبق گزارش دیگر کمیته فرعی دائمی تحقیقات سنا در سال ۲۰۱۹، مؤسسات کنفوسیوس منبع مالی فریبنده‌ای برای بسیاری از دانشگاه‌ها هستند و از سال ۲۰۰۶، بیش از ۱۰۰ کالج ایالات متحده بیش از ۱۵۸ میلیون دلار از طریق میزبانی این بازوهای نفوذ دولت چین دریافت کرده‌اند 

مؤسسات کنفوسیوس همچنین متهم به اعمال نفوذ خود برای جلوگیری از میزبانی دانشگاه‌ها از سخنرانان و برنامه‌های درسی منتقد حزب کمونیست چین هستند. 

این نهادهای وابسته به رژیم چین متهم به نظارت بر شهروندان و مخالفان چینی در حال تحصیل در خارج از کشور و تسهیل جاسوسی و سرقت مالکیت معنوی هستند. 

با افزایش نظارت بر این سازمان مرتبط با حزب کمونیستی چین، بسیاری از دانشگاه‌ها در ایالات متحده و سایر کشورهای غربی روابط خود را با مؤسسه کنفوسیوس خاتمه دادند و بر اساس گزارش یک سازمان تحقیقاتی محافظه‌کار آموزشی، ۱۰۸ دفتر مؤسسه کنفوسیوس در ایالات متحده تعطیل شده یا در حال تعطیلی هستند و ۱۳ مرکز این مؤسسه نیز همچنان فعال است. 

با این حال این گزارش می‌افزاید که حداقل ۵۸ سازمان ایالات متحده روابط نزدیکی با شرکای مؤسسه کنفوسیوس دارند.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی