Search
Asset 2

مربی پیانو و رقص: «نمایش شِن‌‏یون فراسوی هرچیزیست که تاکنون مشاهده کرده‌‏ام.»

پام اسکیبا(در چپ) و ریچل ویلیامز در ۱ مارچ ۲۰۱۴، از دیدن هنرهای نمایشی شن‌‏یون در سالن سیتی‌‏وانگ شهر بوستن لذت بردند.
پام اسکیبا(در چپ) و ریچل ویلیامز در ۱ مارچ ۲۰۱۴، از دیدن هنرهای نمایشی شن‌‏یون در سالن سیتی‌‏وانگ شهر بوستن لذت بردند.
پام اسکیبا(در چپ) و ریچل ویلیامز در ۱ مارچ ۲۰۱۴، از دیدن هنرهای نمایشی شن‌‏یون در سالن سیتی‌‏وانگ شهر بوستن لذت بردند.

بوستن_ ریچارد ویلیامز یک مربی حرفه‌‏ای پیانو است که با نمایش‌‏های موسیقی و رقص بزرگ شده. وی بیان کرد: «هنرهای نمایشی شن‌‏یون فراسوی فقط یک رقص است … آن با قسمت‌‏های عمیق‌‏تری از روح شما ارتباط برقرار می‌‏کند.»

خانم ویلیامز بعدازظهر شنبه، در سالن تئاتر سیتی‌‏وانگ به‌‏همراه خانم پام اسکیبا، مدیر اجرایی جامعه‌‏ی بازنشستگان شرق روستای شهر شرقی لانگمیدوی ماساچوست، در نمایش شن‌‏یون شرکت کرد.

در میان آثار و افتخارات موسیقی خانم ویلیامز، وی در وب‌‏سایت خود بیان کرده، به آن زمانی افتخار می‌‏کند که به‌‏عنوان پژوهشگر به دانشگاه آکسفورد انگلستان مراجعه کرده و گروه خوانندگان هَریس منچستر آکسفورد را در آن زمان تأسیس کرده‌‏است.

وحدت رقصنده‌‏های کلاسیک چینی شن یون، خانم ویلیامز را شگفت زده کرد: «من هرگز به تصویر کشیدن یگانگی و یکی‌‏شدن در عملکرد را مثل این نمایش ویژه، تجربه نکرده بودم. این نمایش شگفت انگیز بود.»

او در ادامه بیان کرد: «برای هماهنگ و هم‌‏زمان بودن، تنفس رقصندگان نیز بایستی هماهنگ باشد. آنها برای اینکه بتوانند این‌‏چنین زیبا و هم‌‏زمان اجرا کنند، باید از طرح رقص بقیه رقصندگان نیز آگاه باشند. این انرژی بود که از صحنه به خارج تراوش می‌‏کرد، چنین انرژی‌‏ای را هرگز با تماشای اجراهای دیگر برنامه‌‏های رقص، تجربه نکرده بودم.»

تورهای شرکت غیرانتفاعی مستقر در نیویورک، مأموریت احیای فرهنگ ۵۰۰۰ ساله‌‏ی چین را دارد، فرهنگی که معتقدند از ملکوت الهام گرفته است.

وب‌‏سایت این شرکت توضیح می‌‏دهد: «اصولی همچون نیک‌‏خواهی و عدالت، تناسب و خرد، احترام به آسمان‌‏ها و مجازات از سوی آسمان، همگی در این نمایش زنده می‌‏شوند و حضار را در خود فرا می‌‏گیرند. تمام این‌‏ها نشأت گرفته از کنفسونیسم، بودیسم و تائوئیسم است، ایده‌‏هایی که عنصر اصلی فرهنگ چین باستان بودند.»

رقصنده‌‏های شن‌‏یون نه‌‏تنها به بهبود حرکات و شرایط جسمانی خود می‌‏پردازند، بلکه ذهن و قلب خود را هم پرورش می‌‏دهند. رقص کلاسیک چینی بر مبنای دنیای درونی رقصنده‌‏ها استوار است که می‌‏تواند همچون نمایش و ظاهر بیرون آن‌‏ها، زیبا باشد.

خانم اسکیبا هم همچون خانم ویلیامز با این موضوع که این نمایش با روح شخص ارتباط برقرار می‌‏کند، موافق بود. او قبلاً در چین نمایش‌‏های رقص را دیده بود ولی بیان کرد که شن‌‏یون از رقص‎‌‏هایی که قبلاً دیده بود متفاوت بود و گفت: «از نظر من این هنر است. خیلی هنرمندانه است و واقعاً شما را به خود جلب می‌‏کند.»

میراث فرهنگی به نمایش درآمده در شن یون، در چین امروز یافت نمی‌‏شود. وب‌‏سایت شن یون توضیح می دهد: «حزب کمونیست چین با راه‌‏اندازی چندین دهه انواع مبازرات و اجبار جامعه به الحاد (به‌‏ویژه در زمان انقلاب فرهنگی)، نه‌‏فقط مکان‌‏های فرهنگی، معابد و آثار باستانی را نابود کرد، بلکه همچنین اعتقاد مردم چین به تقوا و ایمان به الاهیات را نیز از بین برد.

«امروزه در ظاهر، حزب کمونیست چین ادعای احیای فرهنگ سنتی چین را می‌‏کند، ولی مهم نیست که چگونه تلاش می‌‏کنند، آن بی‌‏تأثیر است. حزب کمونیست چین، جوهر فرهنگ را نابود کرد، جوهر احترام به الاهیات، جوهری که قلب و روح فرهنگ چین باستان از آن استخراج و ظهورکرده بود. شن‌‏یون به‌‏دنبای احیای این فضائل در سراسر جهان است.»

خانم اسکیبا بیان کرد: «آن زیبا بود، واقعاً زیبا. دلپذیر، لباسهای زیبا، نمایش عالی، واقعاً عالی.»

گزارشی از هوی‌‏وِن جی و تارا مَک‌‏ایزاک

نمایش‌‌‌‌‌‌‏های هنری شن‌‌‌‌‌‌‏یون مستقر در نیویورک چهار تور نمایشی دارد که به‌‌‌‌‌‌‏طور همزمان در سراسر دنیا برنامه‌‏ی هنری خود را اجرا می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌‌‌‌‌‏توانید به سایت هنرهای نمایشی شن‌‌‌‌‌‌‏یون مراجعه فرمایید.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز به هنرهای نمایشی شن‌‌‌‌‌‌‏یون همچون یک رخداد فرهنگی قابل توجه در عصر ما نگاه می‌‌‌‌‌‌‏کند. ما با افتخار از سال ۲۰۰۶ نظرات تماشاگران شن‌‌‌‌‌‌‏یون را پوشش داده‌‌‌‌‌‌‏ایم.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی