Search
Asset 2

جمهوری اسلامی برای مقابله با آزادی پوشش از پلمب پاساژ به پلمب کوه و جنگل رسید

پلمب پارک جنگلی و مکان‌های تفریحی در طبیعت روی آورده‌اند.
دریاچه شور مست (Public Domain)

طی چند ماه اخیر نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف جمهوری اسلامی به صورت هماهنگ تمام تلاش خود را برای مقابله با آزادی پوشش زنان و دختران به کار بسته و بعد از تعطیلی مراکز خرید و اصناف اکنون به تعطیل کردن پارک جنگلی و مکان‌های تفریحی در طبیعت روی آورده‌اند. 

روز گذشته منابع خبری داخلی به نقل از یاسر علیزاده، فرماندار شهرستان بدره در استان ایلام از تعطیلی یک مکان تفریحی و گردشگری در این استان به نام «تنگه کافرین» خبر دادند.  

فرماندار بدره گفته بود: «با توجه به عدم رعایت حجاب اسلامی از سوی برخی گردشگران در تنگه کافرین، بازدید و و‌رود به این منطقه گردشگری تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.» 

«تنگه کافرین»، مکانی گردشگری در منطقه‌ای کوهستانی در ۱۵ کیلومتری شمال شهر بدره استان ایلام است. 

پیش از آن نیز عبدالله اکبری، فرمانده انتظامی شهرستان سوادکوه خبر دادند پارک جنگلی دریاچه شورمست در این شهرستان به دلیل «عدم رعایت حجاب از سوی گردشگران» پلمب شده است. 

اکبری افزود که این مرکز بعد از «بی‌توجهی مسئولان آن به تذکرها درباره عدم رعایت حجاب از سوی گردشگران» با هماهنگی قضایی پلمب شد و پرونده برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شده است. 

هر چند فشار به زنان و دختران برای اعمال حجاب اجباری شدت پیدا کرده است اما در مقابل مقاومت در برابر این سخت‌گیری‌ها و رعایت نکردن حجاب اجباری به بک نافرمانی مدنی تبدیل شده و روز به روز به مجامع و مراسم عمومی نیز گسترش پیدا کرده است. 

یک نمونه از این نافرمانی مدنی شرکت زنان و دختران در مسابقه دوی شیراز بدون حجاب اجباری بود که واکنش‌های فراوانی نیز به دنبال داشت و پس از آن نیز هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی جمهوری اسلامی، از سِمت خود استعفا داد. 

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از این مسابقات که جمعه ۱۵ اردیبهشت‌ماه در خیابان‌های مرکزی شیراز و به مسافت ۱۰ کیلومتر برگزار شد، زنانی را با لباس ورزشی و بدون حجاب مورد تایید جمهوری اسلامی در حال دویدن نشان می‌دهد. برخی زنان نیز بدون حجاب اجباری در حال تماشای این مسابقه در خیابان هستند. 

تذکر حجاب توسط خلبانان 

از سوی دیگر در زمانی که ایستگاه‌های مترو و خیابان‌ها به صحنه رویارویی حکومت با زنان و دختران تبدیل شده، دادستان کل جمهوری اسلامی در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی، بر لزوم رعایت «قانون» و «حجاب» توسط زنان در داخل هواپیما تأکید کرد. 

دادستان کل در نامۀ خود اذعان کرده است که سر باز زدن زنان از حجاب اجباری و پوشش دلخواه حکومت «به‌ویژه در پروازهای داخلی» همچنان ادامه دارد و از همین رو، خواهان مداخلۀ خلبان‌ها در برخورد با افرادی است که داخل هواپیماها تن به حجاب اجباری نمی‌دهند. 

در این نامه با این ادعا که «خلبان ضابط دادگستری است»، آمده که خلبانان باید با مشاهده عدم رعایت حجاب اجباری در هواپیما ابتدا «تذکر جدی» دهند و در صورت ادامۀ بی‌‌توجهی از سوی زنانی که تن به پوشش دلخواه حکومت نمی‌دهند، «نسبت به وظایف قانونی خود» اقدام کنند. 

پس از انتشار این نامه حساب توییتری مرکز مشاورۀ «دادبان» که در زمینه مسائل حقوقی ویژه کنشگران مدنی فعال است با زیر سؤال بردن این ادعا از سوی دادستان کل کشور نوشته است که کادر پرواز، «مجوزی برای برخورد با شهروندان حتی در صورت وقوع جرم مشهود در هواپیما ندارند و تنها می‌توانند وقوع جرم در جریان پرواز را به ضابطان دادگستری گزارش کنند». 

دادستان کل جمهوری اسلامی درباره «اقدامات لازم از سوی خلبانان» در صورت عدم توجه زنان به رعایت حجاب اجباری در هواپیما توضیح بیشتری ارائه نداده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی