Asset 2

ترامپ: برای به تعویق انداختن تاریخ برگزاری دادگاه واشنگتن درخواست تجدیدنظر خواهم داد 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت درخواست تجدیدنظر ارائه خواهم داد
دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده پس از رزرو در زندان شهرستان فولتون در 24 آگوست 2023 در آتلانتا، جورجیا، در فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا با رسانه ها صحبت می کند. (Joe Raedle/Getty Images)

تانیا چوتکان، قاضی فدرال، تاریخ محاکمه پرونده مربوط به تلاش‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ۲۰۲۰ را ۴ مارس ۲۰۲۴ (۱۴ اسفندماه) تعیین کرده است. 

او هر دو تاریخی که وکلای ترامپ و جک اسمیت بازرس ویژه این پرونده برای زمان برگزاری این دادگاه پیشنهاد داده بودند را رد کرد. اگر چه زمانی که اکنون تایید شده فقط دو ماه بعدتر از تاریخ پیشنهادی جک اسمیت است و دو سال قبل‌تر از تاریخی است که وکلای ترامپ پیشنهاد داده‌اند. 

تانیا چوتکان گفت که محاکمه‌های دیگری را که ترامپ با آن روبه‌رو است، در نظر گرفته است، اما شرایط شخصی یا حرفه‌ای او، یعنی برنامه مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ او را در نظر نمی‌گیرد. 

رئیس جمهور سابق آمریکا بعداً در بیانیه‌ای این تصمیم را «مداخله در انتخابات» خواند و وعده داد که این موضوع را با دادگاه تجدیدنظر منطقه دی سی مطرح خواهد کرد. 

او در شبکه اجتماعی «Truth» نوشت: «امروز یک قاضی متعصب متنفر از ترامپ به من فقط دو ماه مهلت داد، درست همان چیزی که دولت فاسد ما می‌خواست، سه‌شنبه فوق‌العاده. من درخواست تجدیدنظر ارائه خواهم داد 

تاریخی که از سوی قاضی برای برگزاری دادگاه ترامپ تعیین شده، یک روز قبل از «سه‌شنبه فوق‌العاده» که زمان برگزاری انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در ۱۶ ایالت است. 

زمان برگزاری دادگاه پیامدهای سیاسی دارد  و ترامپ ممکن است مایل باشد که زمان آن به بعد از انتخابات به تعویق انداخته شود، در حالی که مخالفان او مایل‌اند که او را در فصل انتخابات محکوم کنند. 

رئیس جمهور سابق ایالات متحده در این پرونده به چهار اتهام توطئه برای کلاهبرداری از ایالات متحده، توطئه برای جلوگیری از اجرای یک فرایند رسمی، تلاش برای جلوگیری از اجرایی فرایند رسمی و توطئه برای محروم کردن شهروندان از «استفاده آزادانه» از حقوق اساسی متهم شده است.  

این کیفرخواست بر این فرض تکیه دارد که رئیس جمهور ترامپ واقعاً معتقد نبود که پیروزی در انتخابات بهطور غیرقانونی از او گرفته شده است و تلاشهای او برای به چالش کشیدن نتایج غیرقانونی بوده است. 

دونالد ترامپ با چند پرونده دیگر نیز روبرو است. جک اسمیت، بازپرس ویژه، دونالد ترامپ و دو تن از کارمندانش را به ۳۷ فقره جرم از جمله نگهداری غیرقانونی اطلاعات دفاع ملی، ایجاد ممانعت در کار دولت، و دروغ گفتن به دولت متهم کرد. زمان تشکیل دادگاه برای رسیدگی به این پرونده ۲۰ مه ۲۰۲۴ (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳) اعلام شده است.  

همچنین دفتر دادستان منطقه منهتن نیویورک نیز ترامپ را به ثبت نادرست دفاتر حسابداری متهم کرده است. زمان برگزاری دادگاه این پرونده ۲۵ مارس ۲۰۲۴ (۶ فروردین ۱۴۰۳) اعلام شده است. 

پرونده دیگری در ایالت جورجیا علیه ترامپ در جریان است که تلاش‌های رئیس جمهور سابق آمریکا برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ۲۰۲۰ را نیز هدف قرار می‌دهد. هنوز تاریخی برای برگزاری زمان این دادگاه مشخص نشده اما دادستان‌های این پرونده خواستار برگزاری هر چه سریع‌تر این دادگاه هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی