Search
Asset 2

درخواست آمریکا از پاناما: جلوگیری از استفاده کشتی‌های ایران از پرچم پاناما

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اعلام کرد که ایالات متحده از پاناما خواسته است تا مانع استفاده کشتی‌های ایرانی از به‌ کارگیری پرچم پاناما شود.
نفت‌کش گریس ۱ در سواحل جبل الطارق در ۶ ژوئیه ۲۰۱۹ (JORGE GUERRERO/AFP via Getty Images)

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اعلام کرد که ایالات متحده از پاناما خواسته است تا مانع استفاده کشتی‌های ایرانی از به‌ کارگیری پرچم پاناما شود.

آبرام پیلی عنوان کرده که این درخواست با هدف ممانعت از استفاده از این کشتی‌ها برای اقدامات غیرقانونی مانند حمایت از گروه‌های تروریستی صورت گرفته است.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است که اجرای تحریم‌ها و همکاری چندجانبه در مقابله با رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران اهمیت بالایی دارد. تعامل امروز با دولت پاناما بخشی از تلاش دیپلماتیک بزرگتر ما برای پیشبرد این کار است.

پاناما پرچم خود را از ۱۳۶ کشتی مرتبط با شرکتهای نفتی ایران پس گرفته است

بر اساس گزارش رویترز، مقامات دریایی پاناما در ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کردند که این کشور طی چهار سال گذشته پرچم خود را از ۱۳۶ کشتی مرتبط با شرکت نفت دولتی ایران پس گرفته است.

پاناما دارای بیشترین آمار ثبت کشتی در جهان است و بیش از هشت‌هزار کشتی با پرچم این کشور تردد می‌کنند.

این کشور بزرگترین ارائه دهنده «پرچم مصلحتی» در جهان است که به مالکان کشتی اجازه می‌دهد در ازای دریافت هزینه و رهایی از نظارت، کشتی‌های خود را در کشوری ثبت کنند که هیچ ارتباطی با آن ندارند.

جمهوری اسلامی سال‌هاست با تغییر نام کشتی‌های ایرانی و ثبت آنها تحت پرچم کشورهای دیگر و استفاده از «پرچم‌های مصلحتی»، تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی را دور می‌زند.

خرداد سال جاری، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، ۱۵ نفتکش وابسته به جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های ثانویه قرار داد. این ۱۵ نفتکش همگی حامل پرچم پاناما بوده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی