Search
Asset 2

شاهزاده رضا پهلوی: من در این میدان هستم، صدای هم‌میهنان را شنیدم

شاهزاده رضا پهلوی با حضور در جمع ایرانیان کانادا در تورنتو ضمن ایراد سخنرانی تاکید کرد که صدای مردم را شنیده است و در میدان می‌ماند.
شاهزاده رضا پهلوی. (Alvaro Canovas/Paris Match)

شاهزاده رضا پهلوی روز جمعه ۱۷ مه با حضور در جمع ایرانیان کانادا در تورنتو ضمن ایراد سخنرانی تاکید کرد که صدای مردم را شنیده است و در میدان می‌ماند.

او با بیان اینکه سال پیش رو سال عمل‌گرایی و فداکاری دو چندان است، تاکید کرد که امسال سال بالا زدن آستین‌های همت  و به پا کردن چکمه‌های استقامت است. در اینباره می‌خواهم بگویم باید چه گام‌هایی برداریم و کوشش و فداکاری خود را در کجا و در چه مسیری صرف کنیم.

او با یادآوری موج اعتراضات ایرانیان در سالهای اخیر گفت که ما اکنون در یک سو مردم ایران را داریم که طی شش سال اخیر در سه موج بزرگ سراسری به خیابان‌ها آمدند تا جمهوری اسلامی را سرنگون کنند و در سویی دیگر یک رژیم به معنای کلمه ضحاکی را داریم که هر بار با کشتار و شکنجه بهترین فرزندان ایران توانسته تا به حال خود را حفظ کند.

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به اینکه با توجه به بی‌کفایتی، ناکارآمدی و فساد ساختاری رژیم، وقوع موج بعدی اعتراضات در ایران اجتناب‌ناپذیر است و باید از هم‌اکنون برای آن آماده باشیم، افزود که مردم ایران برای پیروزی و زدن ضربه نهایی به رژیم نیازمند حمایت حداکثری هستند. حمایت جهانی که جای آن در تمام سالهای گذشته خالی بوده است.

تنظیم برنامه جامع برای دیاسپورای ایرانی

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه سخنان خود گفت که «همین رژیم سرکوبگر و بی‌رحم به زانو درخواهد آمد، اگر بتوانیم سازمان‌یافته‌تر و بر اساس برنامه فشار بر آن را همزمان از داخل و خارج افزایش دهیم.»

آقای پهلوی تصریح کرد که «در ماه‌های گذشته برنامه‌ای جامع را به همراه مشاوران و کارشناسان تنظیم کرده‌ایم که در آن نقش جامعه ایرانیان خارج از کشور یا همان دیاسپورای ایرانی بسیار مهم و کلیدی است.»

او با اشاره به نقش ایرانیان خارج از کشور در مبارزه با جمهوری اسلامی عنوان کرد که «باید نهاد بسازیم، از آن نهادها حمایت مالی و سیاسی کنیم، آن نهادها را تقویت کنیم، تا بتوانند به مردم ایران کمک کنند و بر سیاست‌های مرتبط با ایران در کشورهایی که در آن زندگی می‌کنیم اثر داشته باشیم.»

شاهزاده در ادامه سخنرانی با اشاره به مماشات دولت کانادا با جمهوری اسلامی و عوامل آن گفت که مثلا در همین کانادا دولت همچنان از قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمانهای تروریستی خودداری می‌کند. وابستگان رژیم همچنان با پولهای کلان و دست داشتن در فساد و جنایت تردد دارند. یا آنطور که از متخصصان شنیده‌ام، تحریم‌های مالی علیه جمهوری اسلامی نقض می‌شوند، پولهای کثیف به دست صرافی‌ها شسته می‌شود و به واسطه دلالان به خانه و زمین و آپارتمان تبدیل می‌شود.

او افزود که سیاستمداران شناخته شده کانادا بعضا اطلاعات کافی و دقیقی درباره انقلاب ملی ایران و خواست‌های هم‌میهنان ندارند و گاه بر اساس اطلاعات نادرست، تصمیمات نادرست می‌گیرند.

لزوم تعریف و تاسیس سازوکار تاثیرگذار توسط ایرانیان خارج کشور

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به اینکه ما باید سازوکار تاثیرگذار در هر کشوری تعریف و ایجاد کنیم، تاکید کرد که ساختن یک نهاد ایرانی- کانادایی که بتواند به صورت حرفه‌ای پروژه فشار حداکثری بر رژیم و حمایت حداکثری از مردم ایران را در این کشور پیش ببرد، وظیفه و کار شماست.

او با بیان اینکه نمونه موفق چنین نهادی در حوزه مرتبط با سیاست‌گذاری در آمریکا، سازمان نوفدی است، گفت که این سازمان توانست پلتفرم موثری برای فعالیت‌های جامعه ایرانی-آمریکایی فراهم کند و از جمله به فعالان این جامعه در تصویب قانون مهسا یاری برساند.

او در ادامه تصریح کرد که ما فعالیت‌های موثر مشابه در زمینه حقوق بشر، کمک به آسیب‌دیدگان اعتراضات و پناهندگان، تکنولوژی و سایر حوزه‌ها نیاز داریم. ما نیازمند ایجاد نهادهایی در حوزه‌های مختلف هستیم که توسط نیروهای میهن‌دوست اداره شوند و ضمن استقلال ساختاری در چارچوب استراتژی و برنامه‌های کلان هماهنگ باشند.

شاهزاده از جامعه بزرگ ایرانی-کانادایی دعوت کرد تا پیرامون پروژه‌هایی با فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی و حمایت حداکثری بر مردم ایران جمع شوند. سازمان یابند و همکاری کنند و اینگونه «ائتلاف مشتاقان» را که از آن سخن گفته‌، شکل دهند.

اصول حداقلی همکاری با گروه‌های اپوزسیون

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از سخنان خود به سه اصل حداقلی لازم برای همکاری با اپوزسیون جهت سرنگونی جمهوری اسلامی اشاره کرد.

شاهزاده با بیان اینکه هر گونه همکاری باید بر اساس پذیرش این اصول حداقلی باشد، گفت که نخست تمامیت ارضی ایران است که برای هر ایرانی میهن‌دوست اهمیت دارد. باور به این اصل مهم، تضمین‌کننده ثبات سیاسی آینده ایران و امنیت و شکوفایی اقتصادی کشور و شهروندان است‌.

شاهزاده دومین اصل را حقوق بشر و دموکراسی عنوان کرد و افزود که ما به دنبال تاسیس یک نظام سیاسی دموکراتیک هستیم که حقوق بنیادین بشر را برای همه ایرانیان تضمین کند و ذیل حکومت قانون، همه شهروندان در آن با هم برابر باشند.

او سومین اصل را سکولاریسم عنوان کرد و گفت که یعنی اینکه نظام سیاسی آینده ایران می‌بایستی بر اساس جدایی دین از حکومت باشد. این حق مردم ایران است که شکل نظام آینده کشور خود را در یک انتخابات آزاد و منصفانه تعیین کنند.

شاهزاده رضا پهلوی با بیان اینکه وقتی این شروط حداقلی اما مهم مهیا باشند، می‌توان نشست و گفتگو کرد، افزود که من به تجربه دریافته‌ام که کسانی که این اصول حداقلی را می‌پذیرند، می‌توانند بخشی از راه‌حل باشند و برعکس، آنها که با یک یا همه اصول مشکل داشته باشند، خودشان بخشی از مشکل هستند.

شاهزاده؛ من صدای هم‌میهنانی که من را صدا زدند، شنیدم

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه افزود که میهن ما امروز در موقعیت دشواری است و به فداکاری و کوشش همه ما نیاز دارد، هم‌میهنان ما در وضعیت دشوار اقتصادی و اجتماعی به سر می‌برند، این پنجره تغییر که گشوده شده برای همیشه باز نخواهد ماند.

او ادامه داد که ما حقیقتا فرصت این را نداریم که با افراد سروکله بزنیم که به دنبال دیکتاتوری نباشید به دنبال تجزیه و جنگ داخلی نباشید، به دنبال حکومت دینی نباشید. ایران ما با منابع طبیعی و انسانی بزرگی که دارد، شایسته این نیست که به دست گروهی جنایتکار و فاسد غارت شود و مردمش در فقر و فلاکت باشند.

او با بیان اینکه می‌دانم که تک‌تک شما به امید آزادی ایران هستید تا بتوانید در بازسازی کشور نقش ایفا کنید، گفت اما برای تحقق این فردای روشن باید از امید به باور برسیم، باید آستین‌ها را از همین امروز بالا بزنیم و با تمام توان برای نجات ایران اقدام کنیم.

شاهزاده رضا پهلوی در پایان سخنان خود تاکید کرد که من در این میدان هستم. صدای هم‌میهنانی که من را صدا زده‌اند و می‌زنند شنیده‌ام، برای پیش بردن این مبارزه روی کمک تک‌تک شما حساب می‌کنم و از اعتمادی که به من دارید، نیرو می‌گیرم. با همت همه ایرانیان آزادیخواه و میهن‌دوست تردیدی ندارم که میهنمان نجات پیدا خواهد کرد. ایران و ایرانی آزاد خواهد شد و آن احترام، اعتبار و رفاهی را که شایسته آن است، دوباره به دست خواهد آورد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی