Search
Asset 2

دیدار شاهزاده رضا پهلوی با ایرانیان ساکن ایتالیا

دیدار شاهزاده رضا پهلوی با تعدادی از ایرانیان ساکن ایتالیا
(Youtube)

شاهزاده رضا پهلوی که در ایتالیا حضور دارد روز گذشته با تعدادی از ایرانیان ساکن این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. 

شاهزاده پهلوی در این دیدار بر اهمیت پیوند با متخصصان علمی برای دوران گذار از جمهوری اسلامی تأکید کرد و گفت که در راستای این هدف چند سال پیش گروه ققنوس متشکل از کارشناسان و دانشگاهیان ایرانی‌تبار را تأسیس کرده است تا طرح‌ها و برنامه‌های سازنده در زمینه‌های مختلف از محیط‌زیست تا آموزش را برای ایران دموکراتیک تدوین کنند. 

پیش از آن و در روز چهارشنبه او به همراه شماری از نمایندگان پارلمان ایتالیا در نشستی با عنوان «چشم‌انداز سکولار و دموکراتیک برای ایران فردا» حضور یافت. 

شاهزاده رضا پهلوی در این نشست با بیان این که تروریستی اعلام‌کردن سپاه پاسداران فراتر از ارزش نمادین آن، به معنای ادامه تضعیف رژیم و توان سرکوبگری آن در داخل و خارج از کشور است، بر لزوم اقدام کشورهای اتحادیه اروپا در این زمینه تأکید کرد. 

او ضمن اشاره به تظاهرات ۲۹ آوریل در لندن در حمایت از تحریم‌های شدیدتر علیه رژیم ایران گفت: این پیام خیلی روشن است که تروریستی اعلام‌کردن سپاه پاسداران فراتر از ارزش نمادین آن، به معنای ادامه تضعیف رژیم و توان سرکوبگری آن نه‌تنها در داخل کشور بلکه در خارج از کشور و منطقه خاورمیانه است. 

شاهزاده پهلوی گفت که درعین حال باید به اعضای سپاه برای روی‌گردانی هر چه بیش‌تر آن‌ها از این نهاد نیز فرصت داده شود: «روند تغییر باید همچنین یک‌روند آشتی ملی باشد و گزینه خروج را هم در بربگیرد. چون من معتقدم، بخش عمده سپاه پاسداران که صرفاً اشخاص حقوق‌بگیر هستند نباید دلیلی داشته باشند که برای آینده خود در فردای براندازی رژیم هیچ امیدی نبینند 

وی در بخش دیگری از این نشست افزود: «مردم ایران به دنیا اعلام کردند که ما با دست‌خالی مقابل رژیم ایستاده‌ایم و به ما کمک کنید که رژیم را شکست دهیم. همیشه در سرنگونی حکومت‌های استبدادی و آپارتاید مؤلفه حمایت خارجی وجود داشته است.» 

شاهزاده رضا پهلوی همچنین روز گذشته با سفر به واتیکان از کلیسای سن پیترو دیدار کرد.  

در آینده ایران آزادی مذهب حق اساسی است 

شاهزاده رضا پهلوی همچنین با انتشار توییتی به موضوع محدودیت‌های مذهبی در ایران و فشار جمهوری اسلامی به اقلیت‌های مذهبی و دگراندیشان اشاره کرد. 

او در این توییت ضمن اشاره به سفر‌های اخیر خود نوشت: از جمله فعالیت‌های اصلی سفرهای اخیر من به اسرائیل و ایتالیا، بازدید از اماکن مذهبی و عبادتگاه‌های مهم در اورشلیم، حیفا و شهر واتیکان با هدف اطلاع‌رسانی به مردم و رهبران مذهبی و سیاسی بود که از هزاران سال پیش، ملت ایران کهن مهد تنوع و آزادی برای ادیان و نظام‌های اعتقادی مختلف بود. 

به گفته شاهزاده پهلوی، از همان لحظه‌ای که جمهوری اسلامی قدرت را در ایران به دست گرفت، زندگی و روزمرهٔ اقلیت‌های یهودی، بهائی، مسیحی، زرتشتی، سنی، درویش، یارسان و بی‌خدایان ایران، و همچنین اکثریت شیعیان ایرانی که به حکومت سرکوبگرش اعتراض داشتند، مورد هدف قرار گرفت. 

وی تأکید کرد که در ایران سکولار و دموکراتیک آینده، حاکمیت قانون، آزادی مذهب را به‌عنوان یک حق اساسی ایجاد و تضمین خواهد کرد تا ایران بتواند به ریشه‌های خود به‌عنوان ملتی بازگردد که در آن افراد مذاهب مختلف آزادانه در کنار یکدیگر زندگی و عبادت می‌کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی