Search
Asset 2

شاهزاده رضا پهلوی از نامگذاری زادروز مجیدرضا رهنورد به‌عنوان روز ملی شیر و خورشید حمایت کرد

شاهزاده رضا پهلوی همزمان با زادروز جاویدنام مجیدرضا رهنورد با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس زادروز این جوان معترض اعدام شده را روز ملی شیر و خورشید نامید.
رضا پهلوی (Odd ANDERSEN / AFP) و مجیدرضا رهنورد (Instagram officialrezapahlavi)

شاهزاده رضا پهلوی همزمان با زادروز مجیدرضا رهنورد در تاریخ بیست‌وششم خرداد ماه، با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس از نام‌گذاری زادروز این جوان معترض اعدام شده، به عنوان روز ملی شیر و خورشید حمایت کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود، ایران را «بیشه شیران و دلیران» خواند و مجیدرضا رهنورد را از جمله قهرمانانی دانست که «در تاریک‌ترین روزهای ایران چون خورشید جاودان بر آسمان دل میهن‌پرستان نور امید تابانده‌اند.»

او با نام بردن از مجیدرضا رهنورد به عنوان «دلاوری خراسانی که نشان نامیرای شیروخورشید ایران را چون سند گویای میهن‌پرستی بر دست خویش حک کرد»، نوشت که «نام و تصویر باشکوه او در ذهن و ضمیر ایرانیان جاودانه شد.»

او افزود که «اوباش رژیم ضد-ایرانی و ناایرانی جمهوری اسلامی هرگز تصور نمی‌کردند که با شکنجه مجیدرضا و پنهان‌سازی آن نشان محترم بر آن دست قدرتمند، پیش از قتل ظالمانه‌اش، عملا در حال گره زدن نام او به یک روز ملی هستند.»

شاهزاده رضا پهلوی انتخاب ۲۶ خرداد ماه، زادروز جاویدنام ‎مجیدرضا رهنورد به عنوان روز ملی شیروخورشید و ثبت آن در تقویم ملی ایران را «انتخابی هوشمندانه و شایسته برای قدردانی از این فرزند دلیر میهن‌ دانست.»

آقای پهلوی به ایرانیان توصیه کرد که این روز را به بهترین شکل گرامی بدارند و از آن ابزاری قدرتمند برای همبستگی ملی بیافرینند، و با حضور در برنامه‌هایی که به این مناسبت در سراسر جهان برگزار می‌شود، پرچم شیروخورشید را به نام ایران و ملت ایران به اهتزاز در آورند.

او پرچم شیر و خورشید را «نماد ایستادگی در مقابل اشغال‌گران سرزمین مادری‌» عنوان کرد.

مجید رضا رهنورد، کشتی‌گیر و جوان ایرانی معترضی بود که در جریان خیزش سراسری ایرانیان در سال ۱۴۰۱ توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد.

او روی ساعد دستش یک خالکوبی از نشان شیر و خورشید داشت و پس از انتشار تصاویری از او در رسانه‌های داخل ایران دیده شد که آن دست وی مصدوم شده است. برخی گفتند که شکنجه‌گران در زمان بازداشت به دلیل وجود آن نشان به دست او آسیب رسانده‌اند.

این جوان معترض ایرانی توسط قوه قضاییه در فاصله کمتر از یک ماه از بازداشتش به اعدام محکوم شد و حکم او به اجرا درآمد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی