Search
Asset 2

وقفه در مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی بایدن با حضور اوباما و کلینتون؛ طرفداران فلسطین: «شرم بر تو، جو بایدن»

طی مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی ریاست‌جمهوری آمریکا در داخل یک تالار، معترضان با برافراشتن پرچم‌های فلسطین فریاد می‌زدند: «جوی آدم‌کش باید برکنار شود.»
مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی ریاست‌جمهوری آمریکا با حضور جو بایدن، باراک اوباما و بیل کلینتون، نیویورک سیتی، ۲۸ مارس ۲۰۲۴ (BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images)

با غروب خورشید در شهر نیویورک، نئون‌های نمادین تالار موسیقی رادیو سیتی بر تظاهرات پرسروصدای طرفداران فلسطین، نیروهای پلیس و ردیفی از کامیون‌های کمپرسی که معترضان را از ورودی تالار جدا می‌کرد، تابیدن گرفتند.

مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی ریاست‌جمهوری آمریکا در داخل تالار در حال انجام بود.

معترضان با برافراشتن پرچم‌های فلسطین فریاد می‌زدند: «جوی آدم‌کش باید برکنار شود.» آن‌ها همچنین جو بایدن را جنایتکار جنگی می‌خواندند.

بایدن پیش از حضور جمعیت به همراه همسرش، جیل، و رؤسای‌جمهور پیشین آمریکا، باراک اوباما و بیل کلینتون، وارد تالار شد.

حکیم جفریز، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، چندین چهره مشهور و موسیقی‌دانان مهمان و حدود ۵هزار اهداکننده در این مراسم حضور داشتند.

صدها معترض تا اواخر شب به تجمع و شعارهای خود در بیرون تالار ادامه دادند. وقتی سه رئیس‌جمهور برای پرسش و پاسخ با استیون کلبر، مجری برنامه «لیت نایت»، روی صحنه آمدند، برخی از معترضان وارد تالار شده و حضور خود را اعلام کردند.

چنان‌که در گزارش کاخ سفید آمده است، معترضان به جنگ غزه فریاد می‌زدند «دستان شما به خون آلوده است» و سعی می‌کردند با اظهار نظر درباره غزه جلوی صحبت‌های سه رئیس‌جمهور آمریکا را بگیرند.

 

ویدئویی که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، دست‌کم یکی از معترضان را درحالی نشان می‌دهد که فریاد می‌زند «شرم بر تو، جو بایدن» و او را «مسئول نسل‌کشی فلسطینی‌ها» می‌داند.

براساس گزارش‌ها، این وقفه باعث شد که اوباما بر سر یکی از معترضان فریاد بزند.

او گفت: «نه، نه، گوش کن. نمی‌شود فقط حرف بزنی و گوش نکنی… این کاری است که طرف مقابل انجام می‌دهد. و ما باید بدانیم که می‌توانیم شفافیت اخلاقی و باورهای محکم داشته باشیم؛ اما قبول کنیم که دنیا پیچیده است و حل این مشکلات دشواری‌هایی دارد.»

به‌رغم اعتراضات، بایدن به دفاع از راه‌حل دو کشوری پرداخت و گفت که «اسرائیل در موقعیتی قرار دارد که موجودیت آن در خطر است» و مردم این کشور «قتل عام» شده‌اند.

رؤسای‌جمهور پیشین بسرعت به دفاع از اظهارات او پرداختند.

اوباما گفت: «فکر می‌کنم مردم اغلب می‌خواهند درخصوص نحوه اتخاذ این تصمیم‌ها احساس اطمینان کنند.»

«وقتی به وضعیتی مثل غزه و اسرائیل نگاه می‌کنیم، قلب‌مان قبل از هرچیز بابت قتل عام بی‌رحمانه و باورنکردنی مردم می‌شکند. همچنین باید بگوییم ما بی‌چون و چرا از مردم اسرائیل و لیاقت آن‌ها برای داشتن زندگی و تشکیل خانواده و مسائلی از این دست حمایت می‌کنیم.»

کلینتون نکاتی را به حرف‌های او اضافه کرد.

کلینتون گفت: «ما این مسائل را زندگی کردیم و شما باید به دولت اعتماد کنید تا کار خود را بکند. ما باید سعی کنیم رنج و محنت شهروندان بی‌گناه فلسطینی را کاهش دهیم و نگذاریم امنیت اسرائیل به‌خاطر اختلاف نظر بر سر حق فلسطینی‌ها برای تشکیل کشور مستقل، که هرسه ما با آن موافق هستیم، به خطر بیفتد.»

سه رئیس‌جمهور آمریکا به نوبت به انتقاد‌‌‏های شدید از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، پرداختند و رشد شغلی آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ را به اقدامات حزب خود نسبت دادند و گفتند که اقدامات آن‌ها باعث پیشرفت محسوس در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ و رشد شغلی کشور شده بود.

براساس گزارش‌ها، در این مراسم ۲۵ میلیون دلار برای کارزار انتخاب مجدد بایدن جمع‌آوری شد. قیمت بلیت‌های مراسم از ۲۲۵ دلار شروع می‌شد و راه‌‌‏های دیگری برای جمع آوری کمک مالی نیز در نظر گرفته شده بود. برای نمونه، عکس گرفتن با سه رئیس‌جمهور دموکرات ۱۰۰هزار دلار، ورود به بخش پذیرایی ۲۵۰هزار دلار و حضور در یک مهمانی خصوصی‌تر ۵۰۰هزار دلار هزینه داشت.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی