Search
Asset 2

احتمال به دور دوم کشیده شدن انتخابات افغانستان

(Scott Olson/Getty Images)
(Scott Olson/Getty Images)
(Scott Olson/Getty Images)

در پی اعلام نتایج شمارش حدود ۱۰ درصد از آرای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در روز ۲۴ فروردین۶ نفر از ۸ نامزد شرکت‌کننده در انتخابات، این نتایج را رد کرده و احتمال تقلب را مطرح کردند.

بر اساس نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، از حدود ۵۰۰ هزار رای شمارش شده‌ در۲۶ استان، تا‌کنون «عبدالله عبدالله» با کسب ۴۱.۹ درصد آراء‌ مقام اول و دکتر «اشرف غنی» با ۳۷.۶ درصد، در رتبه دوم قرار دارد. «زلمی رسول» نیز که گفته می‌شود نامزد مورد حمایت «حامد کرزای» است،  با ۹.۸ درصد در رتبه‌ی سوم قرار دارد.

بر طبق قوانین انتخابات افغانستان، در صورتی‌که هیچ‌کدام از نامزدها بیش از ۵۰ درصد آراء را کسب نکنند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد و ۲ نامزد برتر در دور دوم به رقابت خواهند پرداخت.

این کمیسیون تاکید کرد که این ارقام تنهابخشی از آراء است و در روزهای آینده می‌تواند تغییر کند.

پس از اعلام این نتایج، «عبدالرب رسول سیاف»٬ «زلمی رسول»، «قطب الدین هلال»٬ «محمد شفیق گل آغا شیرزی»، «داوود سلطان زوی» و «هدایت امین ارسلا» ضمن اعتراض به نتایج اعلام شده تاکید کردند که کمیسیون مستقل انتخابات باید آراء سالم و ناسالم را تفکیک می‌کرد.

سازمان ملل متحد ضمن استقبال از اعلام ۱۰ درصد نتایج، از همه نامزدها خواست تا آرامش خود را حفظ کنند.

با وجود وقوع خشونت‌های پراکنده در مناطق مختلف افغانستان، حدود ۶۰ درصد از واجدین شرایط  در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کردند.

هر ۳ نامزد پیشرو، پیش از انتخابات شعار حمایت از حقوق زنان، رسیدن به صلح با گروه طالبان و امضای معاهده امنیتی با آمریکا را داده‌اند.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، اعلام نهایی نتایج تا روز ۳۱ فروردین‌ماه به طول خواهد انجامید. با این حال ممکن است اعلام نتیجه‌ی نهایی تا ۴ اردیبهشت  تمدید شود.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی