Search
Asset 2

با تغذیه مناسب در طول فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، از خود محافظت کنید

(SHUTTERSTOCK)
(SHUTTERSTOCK)

سرماخوردگی و آنفولانزا دشوارتر از چیزی هستند که فکر می‌کنیم. همه ما اصول اولیه پرهیز از قرارگیری در معرض این بیماریها را میدانیم، اینکه دستهایمان را بشوییم، آنها را به صورتمان نزنیم و به افراد مبتلا نزدیک نشویم. برخی واکسن آنفولانزا میزنند، اما باید بدانید که این واکسن چندان هم مؤثر نیست. بر اساس تحلیل مستقل شرکت کوکران بر روی مطالعات مربوط به واکسن آنفولانزا، حتی در شرایط ایدهآل که واکسن کاملاً مطابق با همان ویروس آنفولانزای شایع بود نیز ۴ درصد از افراد واکسینهنشده و ۱ درصد از افراد واکسینهشده به آن مبتلا شدند که تأثیری بسیار جزئی است.

نیازی نیست کسانیکه غذای سالم میخورند، درباره خطرات آنفولانزا نگران باشند. تغذیه مناسب میتواند آسیبپذیری ما را در برابر ابتلا کاهش دهد و در صورت ابتلا نیز باعث کاهش طول دوره و شدت بیماری میشود. بسیاری از ریزمغذیها برای حفظ عملکرد مناسب سیستم ایمنی ضروریاند و گیاهمغذیهای موجود در مواد غذایی رنگی، اثرات ضدمیکروبی دارند و سیستم ایمنی را تقویت میکنند.

قارچها

قارچها توانایی منحصربهفردی در فعالسازی سیستم دفاعی طبیعی بدن دارند. قارچهای «ریشی» و «شیتاکه» فعالیت سلولهای طبیعی قاتل را افزایش میدهند که به سلولهای سرطانی و مبتلا به ویروس حمله میکنند. بر اساس مطالعات حیوانی، قارچ شیتاکه از ابتلا به آنفولانزا جلوگیری میکند. خوشبختانه، فقط قارچهای عجیب و غریب نیستند که به سیستم ایمنی بدن کمک میکنند. مصرف روزانه قارچ سفید دکمهای باعث تقویت سیستم ایمنی در پوششهای مخاطی بدن مانند پوششهای مخاطی دهان و دستگاه تنفسی میشود. سلولهای دندریتیک نوع دیگری از سلولهای ایمنی هستند که از دستگاه تنفسی محافظت میکنند و گیاهمغذیهای قارچ دکمهای سفید باعث تقویت فعالیت آنان میشود. قارچ ها را نباید خام خورد: چندین قارچ خوراکی خام هستند که ترکیب بالقوه مضری به نام آگاریتین دارند. پختن قارچها به میزان قابل توجهی میزان آگاریتین را کاهش میدهد.

خانواده کلمها

کلمپیچ، کلم سبز، برگ خردل، آروگولا (از خانواده شاهی)، شاهی، بروکلی راپینی، کلم بروکلی، کلم، گل کلم، کلم قمری و سبزیجاتی از این دست به این خانواده تعلق دارند. طعم تلخ یا تند و تیز این سبزیجات به خاطر وجود گلوکوزینولاتها است که پس از خرد یا جویده شدن به ترکیبات قوی ضدسرطانیای به نام ایزوتیوسیاناتها (ITCs) تبدیل میشوند. ایزوتیوسیاناتها علاوه بر اثرات ضد سرطانی، سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت میکنند و دارای خواص ضد میکروبی هستند. گیاهمغذیهای موجود در سبزیجات خانوادهکلم میتوانند فعالیت اینترفرون را تقویت کنند که بخش مهمی از واکنش ضدویروسی بدن را تشکیل میدهند. برای به حداکثر رساندن مقدار ایزوتیوسیاناتها، بهتر است این سبزیجات را تا جای ممکن ریز خرد کنید، خام بخورید و خوب بجوید. آنزیم میروزیناز که گلوکوزینولاتها را به ایزوتیوسیاناتها تبدیل میکند، با تخریب سلولهای گیاهی فعال و با گرما غیرفعال میشود. با این حال، در گیاهان پخته این خانواده نیز وجود دارد: قبل از شروع به طبخ این سبزیجات، آنها را ریز خرد کنید و مقداری سبزیجات کلمی خام نیز به غذایتان اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر کلم بروکلی پخته میخورید، مقداری کلم خام خردشده نیز به سالادتان اضافه کنید تا مقداری میروزیناز برای تولید ایزوتیوسیانات بیشتر از کلمهای پخته فراهم کند. باکتریهای روده آنزیم میروزیناز را دارند، بنابراین مقدار کمی ایزوتیوسیانات نیز در این اندام دستگاه گوارش تولید میشود.

توتها

توتها مواد غذایی ضدسرطانی قویای هستند که از بدن در برابر ویروسها نیز محافظت میکنند. در توتها به وفور میتوان آنتیاکسیدانهایی به نام فلاونوئیدها را پیدا کرد که فعالیت ضدویروسی دارند. اگر به آنفولانزا مبتلا شدید، مصرف آب الدربری که غنی از آنتوسیانین است میتواند علائمتان را کوتاهتر کند. انواع توتها و انگورها سرشار از رسوراترول نیز هستند که یکی دیگر از آنتیاکسیدانهای گیاهمغذی با اثرات ضد ویروسی قوی است. نشان داده شده است که رسوراترول میتواند از تکثیر ویروس آنفولانزا و سایر ویروسهای تنفسی جلوگیری کند. علاوه بر آن، توتفرنگی سرشار از ویتامین سی است که از سلولهای ایمنی در برابر آسیبهای اکسیدکنندگی محافظت میکند. فواید توتها محدود به محافظت در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا نمیشود. آنتیاکسیدانهای فلاونوئیدی مانند آنچه در انواع توتها یافت میشوند، فقط آنتیاکسیدان نیستند بلکه بر پیامرسانی درون سلولی نیز تأثیرگذارند که اثرات مفید بسیاری به همراه دارد: فلاونوئیدها آنزیمهای سمزدایی طبیعی بدن را فعال میکنند، رشد سلولهای سرطانی را متوقف میکنند، التهاب را کاهش میدهند و به تنظیم متناسب فشارخون کمک میکند. توتها (و انار) سرشار از آنتیاکسیدان دیگری به نام الاژیک اسید هستند که مانع از رشد سلولهای سرطانی و تومور میشود.

سیر و پیازها

هیچ مدرک قانعکنندهای برای استفاده از فرآوردههای سیر جهت کاهش علائم سرماخوردگی وجود ندارد. با این حال، مصرف روزانه سیر و پیاز فواید روشنی در پیشگیری از سرطان دارد و ممکن است در تقویت ایمنی از جمله فعالیت ماکروفاژها (سلولهای بیگانهخوار)، سلولهای تی و سلولهای انکی مفید باشد. علاوه بر آن، چند تا از مواد شیمیایی گیاهی موجود در سیر قادر به فعالیتهای ویروسکشی علیه ویروسهای تنفسی رایج هستند. مانند سبزیجات خانوادهکلم، ترکیبات فعال پیاز و سیر نیز زمانی تولید میشوند که سلولهای گیاهی تخریب شوند، بنابراین بهتر است در حالت خام مصرف شوند و خوب خرد و جویده شوند.

مکملهای مناسب

ویتامین دی و روی نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی دارند، از این رو حفظ ذخایر کافی از این ریزمغذیها به محافظت در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا کمک میکند. کودکانی که در طول زمستان، مکملهای ویتامین دی مصرف کرده بودند، در مقایسه با کودکانی که دارونما دریافت کرده بودند، کمتر دچار آنفولانزا شدند و دریافت منظم مکمل روی نیز تعداد سرماخوردگیهای کودکان را کمی کاهش میداد. از آنجا که ویتامین دی به سهولت در منابع غذایی در دسترس نیست و روی غذاهای گیاهی زیاد جذب نمیشود، مکملهای غذایی مناسب گزینه خوبی هستند.

اگر مریض شدید

اگر سرما خوردید، منطقی با آن برخورد کنید. بسیاری از درمانهای سرماخوردگی بیاثر هستند و برخی حتی میتوانند منجر به طولانیتر شدن آن شوند. به عنوان مثال، مصرف بیش از اندازه ویتامین سی از سرماخوردگی جلوگیری نمیکند یا علائمش را کاهش نمیدهد یا داروهای تببر مانع از حمله بدن به عفونت میشوند.

اگر علائم سرماخوردگی بیش از انتظارتان طول کشید، نگران نباشید. بر اساس اظهار بیماران، علائم سرماخوردگیشان بهطور متوسط یک و نیم تا دو هفته طول میکشد. در کودکان، گوشدرد کمتر از یک روز تا ۹ روز، گلودرد ۲ تا ۷ روز، سرفه تا ۲۵ روز و سرماخوردگی ۷ تا ۱۵ روز طول میکشد. با گذشت زمان، بدن خود به خود ویروس را از بین میبرد. به یاد داشته باشید، داروهای بدون نسخه فقط علائم را کاهش میدهند و حتی ممکن است در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند. با این حال، در صورت وخامت ناگهانی علائم، به ویژه علائمی چون سخت شدن تنفس یا تب بالای ۴۰ درجه بیش از سه روز، با پزشک تماس بگیرید.

بیشک با بهبود رژیم غذایی، احتمال ابتلا به بیماری کمتر و در صورت ابتلا، بهبودی سریعتر میشود. امسال، برای محافظت از خود در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا، خواب کافی داشته باشید، دستتان را به بینی یا دهانتان نزنید و سالم غذا بخورید. یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی میتواند مجموعهای از گیاهمغذیها را برایتان فراهم آورد که سیستم ایمنیتان را تقویت میکنند و از شما در برابر بیماریهای قلبی، دیابت و سرطان محافظت میکنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی