Search
Asset 2

پیشنهاد الزام دختران از سن ۹ سال قمری به تبعیت از لایحه حجاب 

الزام دختران از ۹سالگی به حجاب
(Social Media)

روزنامه اعتماد در گزارشی بخشی از پیشنهاداتی را که در کمیسیون قضایی مجلس جمهوری اسلامی در مورد لایحه حجاب و عفاف مطرح شده منتشر کرده و آورده است که پیشنهاد شده قوانین تصویب شده این لایحه برای دختران از سن ۹ سال قمری و پسران ۱۵ سال قمری لازم‌الاجرا باشد. 

این روزنامه در گزارش خود آورده است که برای این لایحه نمایندگان مجلس، پیشنهادهای زیادی ارائه کرده‌اند. بر همین اساس، برخی پیشنهادهای نمایندگان بر اساس شنیده‌ها از برخی منابع، می‌تواند جالب توجه باشد. با این وجود مشخص نیست کدام یک از این پیشنهادها تاکنون تصویب شده و خواهد شد. 

بر اساس یکی از این پیشنهادها، در بند اول «مروجان بی‌حجابی» «برهم زننده آرامش زن و مرد در خانواده، رواج ازدواج دیرهنگام، گسترش طلاق و آسیب‌های اجتماعی و زدودن ارزش خانواده» دانسته و آمده «ورود آقایان به کلیه مکان‌های ویژه بانوان (باشگاه‌ها، ورزشگاه، آرایشگاه، مترو و سایر وسایل نقلیه عمومی، پارک‌ها) و بالعکس ممنوع است 

اعتماد خاطرنشان کرده که این پیشنهاد در صورت تصویب، ورود زنان به ورزشگاه‌ها را نیز ممنوع خواهد کرد. 

در ماده ۱۲ این لایحه نیز در خصوص استخدام معلمان و نیروهای کادر آموزش در کشور پیشنهاد کرده که «استفاده از چادر به‌عنوان حجاب برتر برای کلیه دانشجو، معلمان و بانوان شاغل در آموزش‌و‌پرورش اعم از اداری و آموزشی، الزامی شود و کاشت ناخن و مژه برای آنان ممنوع شود 

«الزام دانش‌آموزان به استفاده از چادر» نیز از دیگر پیشنهادهای نمایندگان بوده است. 

ماده ۲۱ لایحه حجاب و عفاف به «جمع‌آوری مانکن‌ها و علائم تبلیغاتی که به‌نوعی مروج برهنگی و بی‌حجابی باشند» و بند الحاقی آن، «تدوین لیست اعمال آرایشی و زیبایی مخالف موازین شرعی در آرایشگاه‌ها اماکن ورزشی و …، و نظارت بر عدم انجام آن و سازوکار لغو مجوز واحدهای عامل ظرف مدت یک ماه از ابلاغ قانون» اشاره کرده است. 

 در گزارش اعتماد آمده است که نمایندگان «ایجاد سازوکار لازم به‌منظور نظارت بر کار آرایشگران بانوان و اعمال ممنوعیت در کاشت ناخن و مژه» را، برای این ماده پیشنهاد کرده‌اند. 

برای ماده ۲۸ این لایحه نیز این اختیار عمل به «سازمان اداری استخدامی» ارائه شده که «افراد هنجار‌شکنی که بیش از دو بار اقدام به نقض قوانین کنند، اخراج کند 

بر اساس ماده ۳۲ این لایحه، بسیج موظف است: «‌آموزش عمومی امر به معروف و نهی از منکر لسانی به بسیجیان برای گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد و همچنین توانمندی‌های بسیج در جهت گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در فضای حقیقی و مجازی ساماندهی و گسترش پیدا کند». 

نمایندگان پیشنهاد کرده‌اند که مجوز «شوکر و اسپری و تجهیزات دفاع شخصی به بسیجیان اعطا شود». 

پیشنهادهای دیگری از جمله اینکه «مردم و ضابطان می‌توانند تصویر افراد بی‌حجاب و بدپوشش را به سامانه اختصاصی که توسط فراجا تهیه می‌شود، گزارش کنند»، از جمله مواردی است که موجب دشوارتر شدن وضعیت برای مخالفان حجاب اجباری خواهد شد. 

اعتماد تصریح کرده که ممنوعیت «فیلم‌برداری از ضابطان در حین انجام وظیفه به هر نحو»، از دیگر پیشنهادهای نمایندگان مجلس بوده و در ادامه گفته شده که «فیلم‌بردار و ناشران در فضای مجازی و غیرمجازی به مجازات نقدی درجه چهار محکوم می‌شوند 

ماده ۳۴ در این لایحه تأکید دارد که «التزام عملی به عفاف و حجاب شرط جذب، به‌کارگیری، استخدام، ارتقا، ترفیع، رتبه‌بندی، انتصابات و برخورداری از امتیازات استخدامی در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۴) این قانون و نیز مراکز آموزشی و پژوهشی اعم از دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی بوده، مسئولان ذی‌ربط موظف‌اند بر اساس گزارش مستند مراجع نظارتی و ضابطان اقدام نمایند 

بر اساس این گزارش، شنیده شده پیشنهاد بوده که برای بعد از کلمه «عفاف و حجاب» در ابتدای این ماده، «در ساعات اداری و نیز خارج از ساعات اداری از جمله در فضای مجازی» اضافه شود. به عبارت دیگر برای کارمندان دولت، حجاب در همه عرصه‌ها تکلیف می‌شود. در همین موقعیت، پیشنهاد شده که حجاب «در محیط کار، اجتماع و فضای مجازی» قید شود. 

این قانون شامل ۷۰ ماده است و برای متخلفین از آن مجازات‌هایی از زندان و جزای نقدی تا محرومیت از شغل و توقیف گذرنامه در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی