Asset 2

روزنامه تهران‌تایمز نامه برکناری رابرت مالی را منتشر کرد 

انتشار نامه برکناری رابرت مالی
رابرت مالی، نماینده ویژه سابق ایالات متحده در امور ایران (Wikimedia)

روزنامه تهران‌تایمز در اقدامی تازه، سند داخلی وزارت خارجه ایالات متحده را منتشر کرد که در آن به رابرت مالی اطلاع داده شده بود که تعلیق شده و دلایل تعلیق هم ذکر شده است. 

این نامه دوصفحه‌ای که بر روی آن عبارت «حساس اما غیرمحرمانه» نیز ذکر شده از سوی ارین اسمارت مدیر «دفتر امنیت دیپلماتیک و اداره امنیت و تناسب پرسنل» امضا شده است. 

روزنامه تهران‌تایمز که وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است و این سازمان نیز به نوبه خود زیر نظر دفتر علی خامنه‌ای اداره می‌شود، ذکر نکرد که این نامه را چگونه به دست آورده است. 

در این نامه خطاب به مالی تأکید شده «دفتر امنیت دیپلماتیک و اداره امنیت پرسنل، اطلاعاتی در مورد شما دریافت کرده است که نگرانی‌های امنیتی جدی ایجاد می‌کند 

اسمارت در این نامه تأکید کرده است که «عملکرد امنیتی مالی به وضوح با منافع امنیت ملّی سازگار نیست و سه دلیل «رفتار شخصی»، «مدیریت اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» و «استفاده از فناوری اطلاعات» را برای تعلیق مجوز امنیتی مالی ذکر کرد. 

ارین اسمارت از مالی می‌خواهد که کارت شناسایی ورود به ساختمان، هرگونه اعتبارنامه صادر شده توسط دولت و پاسپورت دیپلماتیک خود را تحویل دهد. 

تهران‌تایمز پیش‌تر در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه وزارت امور خارجه ایالات متحده مدعی شده که دلیل «برکناری رابرت مالی» فرستاده آمریکا در امور ایران دیدارهای مخفیانه‌اش با سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل و همچنین دیدارهایی مشابه با تنی چند از چهره‌های ایرانی-آمریکایی بوده است. 

انتشار این سند در حالی انجام شد که مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بارها از وزارت خارجه ایالات متحده خواسته است که این وزارت‌خانه دلایل برکناری و تخلفات رابرت مالی را برای نمایندگان تشریح کند. 

علی‌رغم این درخواست چندباره و حضور مقام‌های وزارت خارجه در کنگره، مقام‌های دولت بایدن نهایتاً اعلام کردند که تا پایان تحقیقات از مالی مجاز به انتشار اطلاعاتی در این خصوص نیستند. 

به تازگی نیز دانشگاه پرینستون اعلام کرد آقای مالی قرار است در این دانشگاه درسی در زمینه سیاست خارجی برای دانشجویان تدریس کند. 

در واکنش به این خبر ژیائو وانگ محقق آمریکایی چینی‌تبار دانشگاه «پرینستون» که خودش ۴۰ ماه در ایران به گروگان گرفته شده بود، در توییتی نوشت «پرینستون رابرت مالی را که در حال حاضر به دلیل افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده تحت تحقیقات اف‌بی‌آی قرار دارد، به عنوان استاد مهمان استخدام می‌کند، قرار است او چه چیزی به دانشجویان پرینستون بیاموزد؟»  

او در ادامه این توییت با به‌کاربردن عبارتی عامیانه برای نشان دادن ضعف دولت بایدن و رابرت مالی در برابر جمهوری اسلامی ادامه داد: «او چیزی جز اینکه چرا آمریکا باید پشت ایران را ببوسد آموزش نمی‌دهد 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی