Search
Asset 2

نشت رادیواکتیو در بیمارستانی در کرمانشاه 

نشت رادیواکتیو در بیمارستان امام رضا کرمانشاه
(Public Domain)

کارکنان و مراجعان بیمارستان امام رضا کرمانشاه به دنبال سرقت لایه محافظ سربی از محوطه رادیوتراپی، به مدت نامعلومی در معرض اشعه رادیواکتیو قرار گرفته‌اند.برخی رسانه‌های داخلی ایران به نقل از «قباد محمدی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، خبر دادند که حراست بیمارستان سه هفته قبل از سرقت این قالب‌های سربی مطلع شده است اما مشخص نیست که سرقت چه زمانی رخ داده است. 

با این حال، مسئولین این استان برای جلوگیری از تعطیل شدن این بیمارستان علی‌رغم آگاهی از نشت رادیواکتیو فعالیت بخش رادیوتراپی و دیگر بخش‌های هم جوار این قسمت را متوقف نکردند و در تمام مدت پرسنل این بیمارستان در معرض این تشعشعات بودند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد که پس از آگاهی از سرقت سرب دستگاه رادیوتراپی سریعاً دُز متری انجام شد و متوجه نشت اشعه شدیم و بنا بود که مکان‌های اطراف اتاق رادیوتراپی را که مسیر نشت اشعه بود تعطیل کنیم اما در نهایت این امر ممکن نشد چرا که بخش‌های هم‌جوار بیماران و مراجعه‌کننده زیادی برای درمان داشتند. 

گفته شده که سارقان قالب‌های سربی سقف اتاق رادیوتراپی و اتاق‌های هم‌جواررا دزدیدهاند و پاویون انترن‌های خانم این بیمارستان دقیقاً بر روی مرکز رادیوتراپی قرار دارد که سقف‌های سربی آن به سرقت رفته است و به پرسنل این بخش نیز گفته نشده که در معرض اشعه رادیواکتیو قرار دارند. 

به گزارش وب‌سایت خبری ایسکانیوز، طبقه دوم این بیمارستان را به بهانه نشت گاز تعطیل کردند، درحالی‌که در همان طبقه، پاویون انترن‌های خانم قرار دارد و طی این مدت تقریباً همه انترن‌های خانم کشیک بوده‌اند‌! 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین گفت: «اینکه در این فاصله چه افرادی و به چه مقدار تحت تأثیر اشعه بوده‌اند و چه عوارضی به دنبال خواهد داشت، برای ما مبهم است 

او در ادامه افزود: «با هیچ‌‌گونه آزمایشی نمی‌توان در معرض اشعه بودن افراد را مشخص کرد. افرادی که در معرض اشعه بودند، ممکن است در آینده بیمار شوند و افراد مبتلا به سرطان که در این سه هفته درمان آن‌ها عقب‌افتاده، ممکن است فوت شوند.» 

وی عنوان کرد: «تعداد قالب‌های سربی دزدیده شده مشخص نیست و اسناد سرب کوبی که مربوط به ۲۰ سال قبل بود را متأسفانه پیدا نکردیم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی