Asset 2

انتقاد کمیته بین‌المللی نجات از بریتانیا برای کاهش کمک به افغانستان

آوارگان ولایت جوزجان از کمک های بشری بهره‌مند شدند. عکس: UNHCR
آوارگان ولایت جوزجان از کمک های بشری بهره‌مند شدند. عکس: UNHCR

به‌تازگی اندرو میچل وزیر توسعه بریتانیا اعلام کرده است که دولت این کشور کمک‌های خود به افغانستان و پاکستان را به نصف کاهش داده است و قرار است ۱۴۱.۹ میلیون پوند به این دو کشور کمک کند. هم‌چنین سازمان ملل نیز اعلام کرده است که از مبلغ ۴.۶ میلیارد دلار کمک برای افغانستان، تنها ۵ درصد از این مبلغ را دریافت کرده است.

در حال حاضر پاکستان نیز به‌عنوان همسایه افغانستان و از حامیان چند دهه‌ای طالبان نیز با کاهش شدید کمک‌های بریتانیا روبرو شده است.

سال پیش در همین وقت، بریتانیا از جمله کشورهای میزبان نشستی برای کمک به افغانستان بود که در آن کنفرانس، کشورها متعهد به کمکی به ارزش ۲.۴ میلیارد دلار به افغانستان شدند که این مبلغ نیمی از میزان کمک درخواستی سازمان ملل بود. سازمان ملل کاهش کمک‌ها به افغانستان را ناشی از دلسردی کشورهای جهان از عدم تعهد طالبان به حقوق زنان دانسته بود.

در همان موقع وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده بود که کمک اضطراری به ارزش ۲۸۶ میلیون پوند به افغانستان ارائه می‌کند، با این تعهد که این پول به دست طالبان نیفتد.

در یک ماه گذشته نیز سازمان ملل متحد از احتمال کاهش کمک‌های بین‌المللی به افغانستان بخاطر عدم پایبندی طالبان به تعهداتشان برای رعایت حقوق زنان خبر داده بود. پیش از این مقامات سازمان ملل بارها از طالبان خواستند که حقوق زنان را نقض نکنند و با فرستادن مقامات بلند پایه زن ملل متحد برای دیدار با رهبران طالبان تلاش کرده بود تا آنان را وادار به رعایت حقوق زنان از جمله حق اشتغال زنان بخصوص در نهادهای بشردوستانه و باز شدن در مکاتب بر روی دختران کند اما این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند.

شواهد نشان می‌دهد که بعد از آمدن طالبان به قدرت، بیکاری در افغانستان افزایش یافته است و زنان نیز از کلیه حقوق اجتماعی و قانونی خود محروم شده‌اند.

رسانه‌های محلی افغانستان گزارش داده‌اند که زنان در طول یک و نیم سال گذشته بارها برای محرومیت از حقوقشان اعتراضات مدنی برگزار کردند و تعدادی از آنان تحت شکنجه، مواردی از تجاوز و قتل از سوی طالبان قرار گرفتند.

سازمان ملل می‌گوید که حدود دو سوم جمعیت افغانستان معادل ۲۸ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

کمیته بین المللی نجات می‌گوید که در حال حاضر افغانستان «بزرگ‌ترین و شدیدترین بحران بشردوستانه جهان» را تجربه می‌کند، با این حال از کمترین حمایت مالی جهانی برخوردار است.

این کمیته کاهش شدید کمک‌ها به افغانستان را ضربه بزرگی به اقتصاد افغانستان و وضعیت زنان می‎داند.

ایالات متحده نیز در سال گذشته ۱ میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است.

دولت آلمان نیز اعلام کرد که با در نظر گرفتن عملکرد طالبان و نه براساس حرفشان برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تصمیم می‌گیرد. این دولت سال گذشته تعهد کرده بود که کمکی به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو به افغانستان ارائه کند.

کمک‌های خارجی بخش عمده بودجه سالانه افغانستان را تشکیل می‌دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی