logo_eet

کاهش سفر ایرانیان به ترکیه پس از زلزله؛ نرخ بلیت هواپیما ۲ میلیون تومان شد

تصویری از مناظر و چشم اندازهای شهر استانبول ترکیه
نمایی از مسجد ایاصوفیه استانبول (WIKIMEDIA)

پس از گذشت حدود دو هفته از زلزله ویرانگر ترکیه که به مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر رسیده، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران از کاهش سفر ایرانیها به این کشور خبر داد.

حرمتالله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اعلام کرد که پس از گذشته حدود دو هفته از وقوع زلزله، «حجم تقاضا در این مسیر کاهشیافته و سفرها به ترکیه ریزش داشته» است.

به گفته وی، زلزله در مناطق توریستی ترکیه رخ نداده است و شهروندان ایرانی معمولاً به مناطق زلزله‌زده سفر نداشتند، بنابراین پیش‌بینی می‌شد زلزله‌های اخیر، در سفر ایرانی‌ها به ترکیه تأثیر چندانی نداشته باشد.

او با اشاره به کاهش نرخ بلیت پروازهای ترکیه، اظهار کرد: «پس از زلزله مهیب ترکیه، قیمت پروازها در این مسیر تقریباً به یکسوم کاهش یافت که بیانگر تقاضای پایین سفر ترکیه است. تا پیشازاین نرخ بلیت یکطرفه میانگین حدود ۹ میلیون تومان بود، ولی در حال حاضر نرخ پروازهای یکطرفه به ۲ میلیون تومان هم رسیده است.»

رفیعی درباره ادامه این وضعیت باتوجه‌به شرایط بحرانی ترکیه به‌ویژه در مناطق زلزله‌زده، اظهار کرد: «احتمال دارد با گذر زمان و سرعت عمل کشور ترکیه در احیاء، برای نوروز وضعیت سفر به این مقصد عادی‌تر شود، اما فضای جامعه در حال حاضر آرام نیست و شرایط به‌هیچ‌وجه قابل‌پیش‌بینی و باثبات نیست

این در حالی است که عصر دیروز نیز دو زلزله به قدرت ۶.۴ ریشتر و ۵.۸ ریشتر مناطق جنوبی ترکیه را لرزاند و گزارش شده که به دنبال این دو زلزله که به فاصله ۳ دقیقه رخ داد تا کنون ۸ نفر جان خود را از دست دادهاند و بیش از ۳۰۰ نفر نیز زخمی شدهاند.

اخبار مرتبط