Search
Asset 2

کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت روسیه با فشار تحریم‌های اروپا

(DMITRY KOSTYUKOV/AFP via Getty Images)
(DMITRY KOSTYUKOV/AFP via Getty Images)

یک هفته پس از اعمال تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه صنایع نفتی حکومت روسیه، مقام‌های مسکو اعلام کردند که تولید نفت این کشور را روزانه ۵۰۰ هزار بشکه کاهش خواهند داد.

الکساندر نوواک معاون نخست‌وزیر روسیه روز گذشته گفت که کشورش قصد دارد از ماه آینده (مارس)، تولید نفت خود را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز یا حدود پنج درصد کاهش دهد.

اتحادیه اروپا از ۱۶ بهمن ماه، واردات فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه که از طریق دریا حمل می‌شود را ممنوع کرد و برای فراورده‌های نفتی روسیه مانند سوخت دیزل سقف قیمت تعیین کرد. بیش از نیمی از صادرات سوخت روسیه به اتحادیه اروپا، دیزل است و روسیه باید به دنبال بازاری جدی برای حدود یک‌میلیون بشکه در روز دیزل نفت و سوخت‌های دیگر خود باشد.

الکساندر نواک، با اعلام این خبر گفت: ‌«ما از امروز همه حجم نفت تولید شده را به فروش می‌رسانیم و همان‌طور که پیش‌ازاین گفته‌ایم، به مشتریانی که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم از سازوکار سقف قیمتی پیروی می‌کنند، نفت نخواهیم فروخت

کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد روسیه برای کاهش میزان تولید نفت، با برخی از اعضای اوپک پلاس مذاکره کرده اما معاون نخست‌وزیر روسیه می‌گوید که روسیه هیچ رایزنی رسمی نداشته و این کاهش‌ها قدامی مستقل بوده است.

این در حالی است که یک روز پیش از آغاز تحریمهای اتحادیه اروپا نیکولای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه مدعی شد که این کشور نیازی به کاهش تولید فرآورده‌های نفتی خود نمی‌بیند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۴ بهمن ماه اعلام کردند ۲۷ کشور عضو این اتحادیه با پیشنهاد کمیسیون اروپا برای تعیین سقف قیمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه برای فرآورده‌های نفتی گران‌قیمت روسیه مانند دیزل و سقف قیمت ۴۵ دلار در هر بشکه برای فرآورده‌های ارزان‌تر مانند نفت کوره موافقت کردند. مکانیزم‌های سقف قیمت مذکور همزمان با آغاز تحریم علیه واردات سوخت روسیه به اتحادیه اروپا، فعال خواهند شد.

به دنبال انتشار خبر کاهش تولید نفت روسیه، قیمت نفت خام برنت با افزایش بیش از «۲.۵ درصدی» به «۸۶.۶ دلار» در هر بشکه رسید.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی