Search
Asset 2

شاهین مقدم: ارجاع پرونده سرنگونی هواپیمای ۷۵۲ به دادگاه لاهه به نفع جمهوری اسلامی است

(Courtasy of Shahin Moghadam)
(Courtasy of Shahin Moghadam)

شاهین مقدم یکی از اعضای خانواده‌های دادخواه هواپیمای ۷۵۲ اوکراین، ارجاع پرونده هواپیمای سرنگون شده پرواز ۷۵۲ به دادگاه لاهه را به نفع جمهوری اسلامی دانست و عنوان کرد حکومت ایران برنده این دادگاه است.

شاهین مقدم با انتشار یک رشته توییت عنوان کرد که باز نشدن پرونده جنایی در پلیس کانادا، یکی از مهم‌ترین بخش‌های پازل عدالت خواهی است که نادیده گرفته شده.

وی که همسر و فرزند خود را در پرواز ۷۵۲ از دست داد با اشاره به اینکه جزء تنها شاکیان حقوقی این پرونده در دادگاه است تاکید کرد: در آستانه سالگرد سوم این جنایت، زمان به نفع جانیان در حال سپری شدن است.

شاهین مقدم ارجاع پرونده به دادگاه لاهه را به نفع جمهوری اسلامی دانست و نوشت: با این اقدام اخیر در بردن پرونده به دادگاه لاهه، رژیم حاکم بر ایران در هر دو موردِ پیش رو برنده خواهد بود، با عدم حضور خود، و تصویب رای دادگاه بر علیه رژیم اسلامی پرونده به شورای امنیت ارجاع داده می‌شود که با وتو چین و روسیه مواجه خواهد شد.

وی در ادامه نوشت: در صورت حضور در دادگاه هم تنها محکوم به پرداخت غرامت خواهد شد. چرا که در بخش سوانح ایکایو مورد شور قرار گرفته نه جنایات که در این صورت عملا با مسیر اصلی دادخواهی فاصله بسیار دارد. این جز بازی با احساسات مردم و سو استفاده برخی افراد و جریان‌ها برای مطرح شدن، سودی نخواهد داشت.

شاهین مقدم که پیش‌تر نیز انتقادهای فراوانی متوجه انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ و حامد اسماعیلیون، سخنگوی این انجمن مطرح کرده بود این بار هم عنوان کرد: انجمن خودخوانده و دست‌اندرکاران اصلی این پرونده به دلیل ناآگاهی و ندانم‌کاری و خودمحوریِ بیش از اندازه باعث ارجاع آن به بخش سوانح شدند و مسیر دادخواهی را کلا به انحراف کشیدند.

وی در این رشته توییت ادامه داد: همان گونه که در «فارنزیک ریپورت» یا همان گزارش رسمی دولت کانادا حدود ۱۸ ماه پیش، آمده است که «دلایل کافی برای شلیک عمدی به هواپیما پیدا نکرده‌ایم» این بار نیز با زیرکی تمام جمله‌ای در نامه وزیر وجود دارد که تمامیت نهادهای تصمیم‌گیر را زیر سوال نبرده است و تنها به ذکر عمدی بودن شلیک توسط یک واحد هوایی از سپاه پاسداران اکتفا شده است.

مقدم در پایان این رشته توییت آورده است: کشور کانادا در کل این پرونده تنها «آبزرو یا شاهد» است و مهم‌ترین نقش را اکراین بازی می‌کند که دلیل اصلی پیشروی پرونده در همین سطح هم به‌خاطر تغییر رویکرد و مرتفع شدن موانع قانونی این کشور بوده و انجمن پرواز و هیات مدیره‌اش، نقش خاص و تاثیر گذاری در این روند به هیچ وجه نداشته.

وزرای خارجه چهار کشور کانادا، بریتانیا، سوئد و اوکراین شب گذشته هفتم دی‌ماه، با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند به نمایندگی از کشورهای متبوع خود، روز چهارشنبه یک اقدام مشخص و ملموس در راستای پاسخ‌گو کردن حکومت ایران و برای حل‌‌وفصل اختلافات انجام داده‌اند.

این بیانیه از جمهوری اسلامی می‌خواهد که در روند الزام‌آور داوری اختلافات مربوط به سرنگون شدن پرواز ۷۵۲ با دو موشک زمین به هوای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به صورت غیرقانونی و عامدانه شلیک شده است شرکت کند.

کمی پیش از انتشار این بیانیه مشترک، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ با انتشار یک توییت خبر داد که وزیر خارجه کانادا در نامه‌ای به خانواده‌ها اطلاع داده است که روند ارجاع پرونده به «دیوان بین‌المللی دادگستری» در لاهه آغاز شده است.

این بیانیه در آستانه سومین سالگرد سرنگون کردن پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین صادر می‌شود که صبح روز ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند و در آن برای اولین‌بار به صورت رسمی از سوی این چهار کشور عنوان شده که شلیک به هواپیما عامدانه بوده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی