Search
Asset 2

مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبه مجلس برای تعطیلی شنبه‌ها را رد کرد

مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست روز شنبه خود، مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره تعطیلی شنبه‌ها را رد کرد.
مجمع تشخیص مصلحت نظام. (Mehrnews)

مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست روز شنبه خود، مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره تعطیلی شنبه‌ها را رد کرد.

رسانه‌های داخلی ایران گزارش داده‌اند که اعضای «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تعطیلی روزهای شنبه را مغایر با سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری و سیاست‌های سرمایه‌گذاری دانستند.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است که این شورا در حال بررسی مصوبه تعطیلی شنبه‌ها است و بزودی نظر خود را اعلام می‌کند.

پیش از این، جمعی از فعالان اقتصادی از شورای نگهبان درخواست کرده بودند که مصوبه مجلس برای تعطیلی شنبه‌ها را به عنوان دومین روز تعطیل آخر هفته تایید کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در فروردین امسال در نامه‌ای به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی از آن‌ها درخواست کرده بود، که با تعطیلی شنبه‌ها موافقت کنند.

در نامه رئیس اتاق بازرگانی آمده است: «در واقع تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه در اکثر نقاط دنیا و تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه در کشورمان، مراودات مالی و بازرگانی را برای فعالان اقتصادی بسیار دشوار خواهد کرد و زیان اقتصادی ناشی از آن چشمگیر خواهد بود.»

علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که «تقریبا تعطیلی شنبه‌ها منتفی شده است.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه تصویب کردند که روزهای جمعه و شنبه در ایران به عنوان تعطیلات پایان هفته اعلام شود.

با این حال تعدادی از نمایندگان مجلس، تعطیلی شنبه را تعطیلی یهودیان دانستند و با تعطیل شدن این روز مخالفت کردند.

تعطیلی شنبه و جنگ در غزه

مشرق نیوز به نقل از رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گزارش داده است که رهبر جمهوری اسلامی «نفیاً و اثباتاً» هیچ نظری درباره تعطیلی شنبه‌ها نداده است.

در این میان تعدادی از مراجع تقلید شیعی مخالفت خود را با تعطیلی این روز اعلام کردند و تعدادی دیگر نیز تعطیلی شنبه‌ها را بلامانع دانستند.

جعفر سبحانی و مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان با اشاره به جنگ در غزه اعلام کردند که با تعطیلی روز شنبه به عنوان «یکی از نمادهای یهودیت» مخالف هستند.

محمد جواد علی‌اکبری، امام جمعه موقت تهران نیز در این باره گفته است: «از مجلس بابت تعطیلی روز شنبه‌ها گلایه کنیم به جامعه مومنین برخورد؛ شاید دلایل خود را داشته باشند، اما شورای نگهبان فرصت دارد آن را حل‌وفصل کند.»

جوادی آملی از دیگر مراجع تقلید شیعیان نیز اعلام کرده است که تعطیلی روز شنبه در ایران به دلیل «هماهنگ شدن با بازار و داد و ستدهای اقتصادی جهانی» مانعی ندارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی