Asset 2

اسرائیل یک ایرانی یهودی را به ظن جاسوسی به ایران بازگرداند 

بازجویی یک مرد یهودی ایرانی در فرودگاه بن گوریون اسرائیل توسط سازمان اطلاعات داخلی اسرائیل
فرودگاه بن گوریون اسرائیل (Wikimedia)

سازمان اطلاعات داخلی اسرائیل اعلام کرد یک مرد یهودی ایرانی در فرودگاه بن گوریون در نزدیکی تل‌آویو، به ظن جاسوسی برای جمهوری اسلامی، بازجویی و از خاک اسرائیل اخراج شده است. 

روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از سازمان اطلاعاتی این کشور (شاباک) نوشت: این مرد که خویشاوندانی در اسرائیل دارد، صبح روز جمعه بلافاصله پس از فرود توسط ماموران شین بت بازداشت شد. این سازمان مدعی شد که این مرد خود اعتراف کرده باهدف جاسوسی برای حکومت ایران به اسرائیل رفته است. 

سرویس امنیت داخلی اسرائیل نام این ایرانی را فاش نکرد، اما اشاره کرد که او بستگانی در اسرائیل دارد و اعتراف کرده که برای جمع‌آوری اطلاعات و عکس‌برداری مخفیانه وارد اسرائیل شده تا در خدمت مقامات تهران باشد. 

به نوشته این روزنامه، طبق گزارش‌ها پس از اینکه مشخص شده این فرد «تهدیدی» برای امنیت اسرائیل به شمار نمی‌رود، از طریق یک کشور ثالث به ایران بازگردانده شده است. 

منابع امنیتی به روزنامه تایمز اسرائیل گفتند چون گمان می‌رفت مظنون از سوی سازمان‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای جاسوسی از اسرائیل تحت فشار قرار گرفته بود، به همین خاطر بازداشت نشد. 

اسرائیل همواره هشدار داده است که سرویس‌های امنیتی جمهوری اسلامی در تلاش هستند تا شهروندان اسرائیلی و یهودیان را برای فعالیت خود استخدام کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی