Asset 2

حماس: خبر رویترز درباره سخنان خامنه‌ای به هنیه دروغ است  

خبر رویترز درباره سخنان خامنه‌ای به هنیه دروغ است
سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس (Leader.ir)

حماس میگوید که خبر رویترز مبنی بر اظهارات علی خامنهای به اسماعیل هنیه درباره بی‌اطلاعی آن‌ها از حمله هفتم اکتبر و عدم تمایل جمهوری اسلامی به مشارکت در جنگ با اسرائیل واقعیت ندارد.  

این گروه با صدور بیانیهای افزوده است: «ما در نهضت مقاومت اسلامی صحت مطالب ذکر شده در این گزارش را تکذیب می‌کنیم و از انتشار چنین خبر بی‌مبنایی متأسفیم و از این آژانس خبری می‌خواهیم صحت اطلاعات را پیش از انتشار بررسی کند.»  

رویترز به نقل از سه منبع ناشناس گزارش داده است که علی خامنهای در دیدار با اسماعیل هنیه گفته است که حماس درباره حمله هفتم اکتبر به ایران «هشدار» نداده بود. جمهوری اسلامی نمیتواند برای حمایت از حماس وارد جنگ شود و به «حمایت سیاسی و اخلاقی» خود از این گروه ادامه خواهد داد.  

براساس این گزارش، رهبر جمهوری اسلامی ایران از رهبر حماس خواسته است که صداهایی را که در این گروه خواستار پیوستن جمهوری اسلامی و حزبالله به جنگ با اسرائیل هستند، خاموش کند.  

رویترز به نقل از یک فرمانده حزبالله لبنان گزارش داده است که آنها از این حمله اطلاعی نداشتند و وقتی از خواب برخاستند، از شروع این جنگ مطلع شدند.  

مهند حاج علی، کارشناس امور حزب‌الله در اندیشکده کارنگی در بیروت به صدای آمریکا گفت که «حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، شرکای محور خود را در مواجهه با دشمنی با قدرت نظامی بسیار برتر، با انتخاب‌ گزینه‌های سختی روبرو کرده است. وقتی با چنین حمله‌ای، خرسی را بیدار می‌کنید، برای متحدان شما بسیار دشوار است که در موقعیت مشابه شما قرار بگیرند 

پیش از این، وال استریت ژورنال در ۸ اکتبر گزارش داده بود که جمهوری اسلامی به حماس کمک کرده تا حملات هفتم اکتبر موسوم به «طوفان الاقصی» را طراحی کند و برای اجرای آن‌ها به حماس چراغ سبز نشان داده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی